لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۱

اسرائیل آماده حمله زمینی احتمالی به نوار غزه می شود


اسرائیل روز سه شنبه به نوار غزه حمله هوایی کرد و بیش از ۵۰ هدف از جمله چند خانه را بمباران کرد. اسرائیل گفته است این حملات بخشی از عملیات «لبه محافظ» است که در آن شبه نظامیان گروه اسلامگرای حماس که به خاک اسرائیل راکت پرتاب می کنند، هدف قرار می گیرند. احتمال می رود اسرائیل برای متوقف کردن حملات راکتی از نوار غزه، به این منطقه ی تحت کنترل حماس حمله زمینی کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از طرف های اسرائیلی و فلسطینی خواسته «مسوولانه» اقدام کنند و از خود در این «لحظه خطرناک» خویشتنداری نشان دهند. آقای اوباما در مقاله ای که در روزنامه اسرائیلی هاآرتص منتشر کرد، گفته دو طرف باید از افراد بیگناه حفاظت کنند و به دنبال «انتقام جویی و تنبیه» نباشند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت جان کری، وزیر امورخارجه در روزهای اخیر با طرفین اسرائیلی و فلسطینی صحبت کرده و بر لزوم کاهش تنش ها و خشونت ها تاکید کرده است.

ارتش اسرائیل از اسرائیلی های ساکن در شعاع ۴۰ کیلومتری سواحل جنوبی خواسته است در مناطق تحت محافظت باشند و به کمپ های تابستانی دستور داده برای پیشگیری از آسیب های احتمالی حملات راکتی، فعالیت خود را تعطیل کنند.

مقامات فلسطینی می گویند اهداف حمله هوایی اسرائیل از جمله دو خانه در جنوب غزه بوده که یکی از آنها به گفته یک همسایه متعلق به یک عضو حماس بوده است.

شاهدان می گویند یک خانه در خان یونس به طور کامل با خاک یکسان شد.

وزارت داخله فلسطینی گفت خانواده ای که در خانه مورد هدف ساکن بود، پیشتر از یک افسر اطلاعاتی اسرائیلی تماسی تلفنی دریافت کرده بود که به آنها گفته شده بود خانه خود را ترک کنند برای اینکه بمباران می شود، و خانواده به موقع آن خانه را ترک کرد.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل حملات هوایی را تایید کرد اما جزئیاتی از آن ارائه نداد.

پیتر لرنر، یک سخنگوی دیگر ارتش اسرائیل در پیامی توییتری گفت عملیات لبه محافظ در حال انجام است و قابلیت های حماس برای مرعوب کردن اسرائیل را هدف قرار می دهد.

شاخه نظامی حماس تهدید کرد به حملات اسرائیل پاسخی «زلزله وار» نشان خواهد داد و گفت یک راکت به یک شهر جنوبی اسرائیل پرتاب کرده است.

حماس در بیانیه ای بمباران خانه ها را «تجاوز از تمامی خطوط قرمزها» توصیف کرد و تهدید کرد که راکت هایی با برد بیشتر به اسرائیل پرتاب کند.

پیتر لرنز گفت شبه نظامیان غزه روز دوشنبه بیش از ۸۰ راکت به اسرائیل پرتاب کردند. مسوولان ارتش اسرائیل می گویند بیش از ۲۰۰ راکت ماه گذشته به اسرائیل پرتاب شده است.

تنش ها میان اسرائيل و فلسطینی ها پس از ربایش و کشته شدن سه نوجوان اسرائیلی و قتل یک نوجوان فلسطینی که ظاهرا در اقدامی تلافی جویانه در اورشلیم به آتش کشیده شد، افزایش یافته است.

پلیس اسرائيل شش یهودی را به اتهام قتل نوجوان فلسطینی بازداشت کرده است. پلیس گفته متهمان انگیزه ملی گرایانه داشتند و عضو یک گروه افراطی یهودی هستند.

حماس اتهام دست داشتن در قتل سه نوجوان اسرائیلی را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG