لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۳

اسرائیل: حماس به سربازانی که برای بازکردن کریدور بشردوستانه تلاش می‌کردند حمله کرد


آرشیو
آرشیو

ارتش اسرائیل گفت گروه «تروریستی» حماس به سربازان این کشور که برای بازکردن یک کریدور بشردوستانه برای تخلیه فلسطینی‌ها از شمال غزه به جنوب تلاش می‌کردند، حمله کرد.

اوایل شنبه ۱۳ آبان، سخنگوی عرب زبان ارتش اسرائیل اعلام کرد که بین ساعت یک تا چهار بعدازظهر به وقت محلی، جاده صلاح الدین برای تخلیه فلسطینی‌ها به سمت جنوب غزه باز خواهد بود، اما حماس از این موقعیت سوءاستفاده کرد و نیروهایی را که برای باز کردن جاده تلاش می‌کردند با خمپاره و موشک‌های هدایت شونده ضد تانک هدف حمله قرار داد.

به گفته ارتش اسرائیل، حماس این کار را «با هدف جلوگیری از باز شدن جاده برای تردد ساکنان شمال غزه به سمت جنوب انجام داد.»

تایمز اسرائیل به نقل از ارتش اسرائیل گفت که در این حمله هیچ سربازی آسیب ندیده است.

ارتش اسرائیل قبلاً از تلاش حماس برای جلوگیری از تخلیه فلسطینی‌های شمال غزه خبر داده بود.

حملات هوایی اسرائیل که بیشتر بر مواضع حماس در شمال غزه متمرکز است در کنار تشدید حملات زمینی در آنچه که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به عنوان مرحله دوم جنگ توصیف کرد، ادامه دارد.

سخنگوی ارتش اسرائیل می‌گوید که همچنان از غیرنظامیان می‌خواهد تا به سمت جنوب به مناطقی که اسرائیل آن‌ها را «امن‌تر» خوانده، حرکت کنند.

به گفته ارتش اسرائیل، حماس زیرساخت‌های نظامی گسترده‌ای در غزه دارد، از جمله شبکه‌ای از تونل های زیرزمینی، پناهگاه‌ها و مراکز فرماندهی و حملاتش شبه‌نظامیان حماس را هدف قرار می‌دهد و حماس با مخفی شدن در میان غیرنظامیان، جان آنها را به خطر انداخته است. به گزارش گاردین، حماس از شبکه تونل‌های زیرزمینی که اسرائیل آنها را «مترو» می‌خواند برای انبار تسلحیات، مخفی کردن گروگان‌ها و تردد در مسیری طولانی بدون ردیابی استفاده می‌کند.

حماس در حمله ۷ اکتبر به اسرائیل دستکم ۱۴۰۰ نفر را کشت و حدود ۲۴۰ نفر را گروگان گرفت. اسرائیل در واکنش مصمم به محو حماس شد و حملات هوایی، دریایی و زمینی به نوار غزه را آغاز کرد.

ایالات متحده، کانادا، انحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG