لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

آتش‌بس در غزه برقرار است؛ اسرائیل و حماس هر دو مدعی پیروزی هستند


شادی گروهی از فلسطینی ها در شهر غزه، پس از اعلام توافق با اسرائیل بر سر اجرای یک آتش بس نامحدود در نوار غزه - ۴ شهریور ۱۳۹۳
شادی گروهی از فلسطینی ها در شهر غزه، پس از اعلام توافق با اسرائیل بر سر اجرای یک آتش بس نامحدود در نوار غزه - ۴ شهریور ۱۳۹۳

در حالی که آتش‌بس جدید در نوار غزه که از شب گذشته به اجرا درآمد همچنان برقرار است ادامه دارد، هر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی مدعی پیروزی در جنگ ۵۰ روزه اخیر شدند.

سخنگوی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه گفت تونل‌هایی که پیکارجویان گروه حماس از آنها جهت نفوذ به داخل خاک اسرائیل برای انجام حمله استفاده می‌کردند، منهدم شده است. او همچنین گفت حماس در تلاش برای پایان محاصره غزه و گشودن یک بندر و فرودگاه در آن شهر شکست خورد.

گروه فلسطینی حماس نیز گفت ۶۴ سرباز اسرائیلی در جریان درگیری‌های اخیر کشته شدند. از سال ۲۰۰۰ میلادی، این سنگین‌ترین تلفاتی است که به ارتش اسرائیل وارد می‌شود. در حملات هوایی اسرائیل بیش از ۲۱۰۰ فلسطینی، که بیشتر آنها غیرنظامی بودند، کشته شدند.

بنیامین نتانیاهو در سخنانی در تلویزیون ملی اسرائیل، با بیان این که «حماس ضربه سختی خورد و حتی به یک مورد از خواسته‌هایش برای پذیرش آتش‌بس دست نیافت» گفت اسرائیل هیچ حمله راکتی را تحمل نخواهد کرد و اگر حملات حماس از سر گرفته شود، آن را «حتی با شدت بیشتر» پاسخ خواهد داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، به نظر می‌رسید اظهارات نخست وزیر اسرائیل در واکنش به منتقدان جنگ غزه – هم از بین اعضای دولت و هم از میان ساکنان مناطق جنوبی اسرائیل که هدف حمله راکت‌های گروه حماس قرار گرفته‌اند – بود.

اسرائیل و گروه فلسطینی حماس عصر سه‌شنبه اعلام کردند که برای برقراری یک آتش‌بس «نامحدود» در نوار غزه با هدف پایان دادن به ۷ هفته درگیری خشونت‌بار به توافق رسیده‌اند.

تحلیلگران دیگر نظر حساب شده‌ای در مورد مناقشه ارائه داده‌اند. روزنامه اسرائیلی معاریو تیتر زد «مساوی». دیگران گفتند طرف‌های درگیر در جنگ غزه به این دلیل با آتش‌بس نامحدود موافقت کردند که از جنگ خسته شده‌اند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز از برقراری آتش‌بس استقبال کردند و گفتند امیدوار هستند اسرائیل و فلسطینی‌ها بتوانند در حرکت به سوی صلحی گسترده تر پیشرفت کنند.

به عنوان بخشی از آتش‌بس، اسرائیل موافقت کرد اجازه دهد کمک‌های بشر دوستانه و مصالح ساختمامی وارد غزه شود.

جنگ اخیر اسرائیل و حماس در غزه باعث کشته شدن بیش از ۲۱۰۰ فلسطینی شده است که بیشتر آنها را غیرنظامیان تشکیل می دهند. ۶۹ اسرائیلی نیز در درگیری ها کشته شده اند که همه آنها به جز ۵ نفر سرباز بوده اند.

آسمان غزه روز چهارشنبه آرام بود، ارتش اسرائیل گزارش داد هیچ راکتی از غزه پرتاب نشد و هیچ حمله هوایی صورت نگرفت. مغازه‌ها دوباره بازشدند، کشاورزان به کشتزارهای خود در نزدیکی مرز اسرائیل بازگشتند و عادی شدن وضع احساس می‌شد.

دو طرف وعده داده اند که طی یک ماه مذاکرات مربوط به مسائل باقی مانده دیرینه را آغاز کنند که شامل تقاضای اسرائیل برای خلع سلاح حماس و همچنین کاهش بیشتر محاصره غزه و تاسیس یک فرودگاه و بندر در غزه می شود.

XS
SM
MD
LG