لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

ارتش اسرائیل دستور تحقیق درباره قتل دو نوجوان فلسطینی را صادر کرد


در تظاهرات پنج ماهه فلسطینی ها در نوار غزه ۱۷۰ نفر کشته شده اند، که انتقادات جامعه بین المللی را در پی داشته است.
در تظاهرات پنج ماهه فلسطینی ها در نوار غزه ۱۷۰ نفر کشته شده اند، که انتقادات جامعه بین المللی را در پی داشته است.

ارتش اسرائیل روز سه شنبه اعلام کرد دستور تحقیقات کیفری درباره کشته شدن دو نوجوان در غزه از سوی سربازان اسرائیلی را صادر کرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، دو فلسطینی در تظاهرات روزهای جمعه کنار دیوار مرزی با اسرائیل کشته شده‌اند.

عابد نبی ۱۸ ساله روز ۳۰ مارس، و عثمان هلس ۱۵ ساله روز ۱۳ ژوئیه طی تظاهرات جمعه‌ها که از پنج ماه پیش در کنار دیوار مرزی غزه با اسرائیل بر پا می‌شود هدف تیراندازی سربازان اسرائیلی قرار گرفته‌اند.

طی این تظاهرات پنج ماهه ۱۷۰ فلسطینی به دست سربازان اسرائیلی کشته شده اند و این امر انتقاد جامعه بین المللی علیه اسرائیل را به دنبال داشته است.

اسرائیل می گوید تظاهرات به دستور گروه اسلامگرای حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد سازماندهی می شود و امنیت اسرائیل را به خطر می اندازد.

در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه روز سه شنبه عید قربان جشن گرفته شده و منابع فلسطینی در این دو منطقه در باره اقدام ارتش اسرائیل در باره بررسی کیفری قتل نوجوانان اظهار نظری نکرده اند.

ارتش اسرائیل می گوید تحقیقات اولیه نشان می دهد که قتل نوجوانان فلسطینی «با استانداردهای حاکم بر رفتار عملیاتی ارتش همخوانی ندارد.»

فیلم‌های ارائه شده در رسانه های جمعی از تظاهرات غزه نشان می دهد عابد نبی در حالی که لاستیکی در دست دارد در حال دویدن است. به گفته سازمان دهندگان تظاهرات، وی در حالی که پشت به سربازان است هدف قرار می گیرد و به زمین می افتد.

مقام‌های پزشکی غزه می گویند عثمان نیز از ناحیه سینه هدف تیراندازی قرار گرفته و کشته شده است.

حماس که از سوی غرب در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته است از سوی اسرائیل متهم شده که تظاهراتی را در حاشیه دیوار مرزی با اسرائیل سازمان می دهد تا در پوشش آن به خاک اسرائیل حمله کند. حماس این ادعا را رد می کند.

هدف تظاهرات جمعه ها در عزه وادار کردن دولت‌های مصر و اسرائیل به گشودن مرزهای زمینی با نوار غزه و کسب حق بازگشت فلسطینی‌ها به اسرائیل است؛ فلسطینی‌هائی که در سال ۱۹۴۸، سال اعلام تشکیل کشور اسرائیل، از خانه‌های خود گریختند و هرگز حق بازگشت پیدا نکردند. بیش از نیمی از دو میلیون جمعیت غزه از فراریان آن سال یا فرزندان آنها هستند.

اسرائیل و مصر با نگرانی از رخنه گروه‌های مسلح حماس و سایر ستیزه جویان فلسطینی محدودیت شدیدی را بر رفت و آمد در مرزهایشان با غزه اعمال می کنند و این محاصره موجب فروپاشی اقتصاد نابسامان این منطقه شده است.

سازمان ملل متحد و مصر برای برقراری آتش بسی بلندمدت در نوار غزه میان اسرائیل و حماس میانجیگری می‌کنند، تا بتوان به اقتصاد این سرزمین سر و سامان داد و کمک‌های انسان دوستانه را به مردم تحت محاصره رساند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG