لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۷

در آستانه انتخابات اسرائیل، نظرسنجی‌ها از عقب افتادن حزب نتانیاهو حکایت دارند


در آستانه انتخابات اسرائیل، نظرسنجی‌ها از عقب افتادن حزب نتانیاهو حکایت دارند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

مبارزات انتخاباتی در اسرائیل ساعات پایانی خود را را پشت سر می‌گذارد. نامزدهای انتخاباتی تا پایان روز دوشنبه فرصت دارند رای دهندگان را به شرکت در انتخابات و حمایت از احزاب متبوعشان متقاعد کنند.

بر اساس تازه ترین نظرسنجی‌ها، لیکود، حزب بنیامین نتانیاهو، با فاصله تنها چهار کرسی از رقیب خود جبهه «اتحاد صهیونیست» عقب‌تر است.

آقای نتانیاهو در روزهای اخیر تلاش کرده است به افکار عمومی اسرائیل علیه احتمال روی کار آمدن یک دولت چپگرا هشدار دهد. این در حالی است که اسحاق هرتزوگ، رقیب اصلی آقای نتانیاهو، بهبود روابط با فلسطینی‌ها و جامعه بین المللی، و همچنین ارتقای سطح زندگی قشر متوسط در اسرائیل را، سرلوحه مبارزات انتخاباتی خود قرار داده است.

ائتلاف موسوم به «اتحاد صهیونیست»، که در مرزبندی‌های سیاسی اسرائیل جناح چپ میانه محسوب می‌شود، توسط اسحاق هرتزوگ و زیپی لیونی، دو تن از وزرای پیشین کابینه بنیامین نتانیاهو، هدایت می‌شود.

آقای هرتزوگ، دولتمرد ۵۵ ساله اسرائیلی است و از چهره‌های شاخص «اتحاد صهیونیست» است، می‌گوید «بین خودمان توافق کرده‌ایم که در دو سال اول، من، و در دو سال باقیمانده، تزیپی لیونی نخست وزیر باشد. البته، هر دوی ما دستورالعمل مشترکی برای دوره چهار ساله نخست وزیری تدوین خواهیم کرد، و با رهبری مشترکمان، برای اجرایی کردن آن اقدام می‌کنیم.»

تزیپی لیونی که تا دی ماه وزیر دادگستری اسرائیل بود و از حامیان سرسخت ازسرگیری روند صلح با فلسطینی‌ها است، رهبر حزب کوچکی به نام «جنبش» است، و ائتلاف او با آقای هرتزوگ، جبهه اتحاد صهیونیست را به سمت چپ متمایل کرده است.

باروخ داویدی خبرنگار مقیم اسرائیل در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا در همین زمینه، با بیان این که نکته شگفت‌انگیر انتخابات شاید چیز دیگری باشد، گفت «سورپرایز انتخابات، حزبی است که از تشکل احزاب اعراب ساکن اسرائیل – شامل فهرست مسترکی از ساکنان عرب اسرائیل و احتمال داده می‌شود بین ۱۲ تا ۱۴ کرسی از پارلمان اسرائیل را بدست آورد – که این ممکن است باعث دردسر جناح راست اسرائیل باشد.»

باروخ داویدی: سورپرایز انتخابات شاید موفقیت اعراب اسرائیل در کسب کرسی باشد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، که سخنران زبردستی است، در مبارزات انتخاباتی خود، اسحاق هرتزوگ را سیاستمداری «ناتوان و دو دل» توصیف کرده، که در مسایل امنیتی و بویژه در برابر خواست‌های فلسطینیان، مقاومت و پایداری لازم را ندارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی در مورد آقای هرتزوگ می‌نویسد، او که خواستار از سرگیری مذاکرات صلح با فلسطینی‌ها است، در مقایسه با آقای نتانیاهو، سخنران خوبی نیست، اما به نظر می‌رسد با هوش سرشار و استدلال‌های موجه، بسیاری از رای دهندگان اسرائیل را به خود جلب کرده است.

شهروندان اسرائیل روز سه شنبه برای شرکت در انتخابات، راهی حوزه‌های رای گیری خواهند شد.

XS
SM
MD
LG