لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

تاثیر افزایش بهای مسکن و هزینه زندگی بر انتخابات اسرائیل


انتخابات سراسری در اسرائیل روز ۱۷ مارس (۲۶ اسفند ماه) برگزار خواهد شد. دو مساله عمده داخلی مسکن و هزینه زندگی، که برای رای دهندگان اسرائیلی اهمیت زیادی دارد، می‌تواند در نتیجه انتخابات تعیین کننده باشد.

دو هفته قبل از انتخابات، اداره کل حسابرسی اسرائیل گزارشی منتشر کرده است که از افزایش سریع قیمت مسکن خبر می‌دهد و می‌تواند ضربه دیگری به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، که تلاش می‌کند بار دیگر انتخاب شود، وارد آورد.

بر اساس این گزارش، بهای مسکن در سال‌های اخیر۵۰ درصد افزایش یافته و در نتیجه خرید خانه را برای بسیاری از اسرائیلی‌ها غیرممکن کرده است.

بیشتر جوانان اسرائیل نمی‌توانند آپارتمان بخرند و اجاره بها نیز در سال‌های اخیر به سرعت بالا رفته است.

روز دوشنبه گروهی در اعتراض به بهای بالای مسکن در تل آویو چادر زدند. معترضان در کمپینی به نام «من ۴۰ سال دارم و هنوز یک آپارتمان ندارم»، می‌گویند پاسخ سیاستمداران به بحران مسکن و دیگر مسائل اجتماعی کافی نیست.

سازمان دهنده تظاهرات می‌گوید کمپین‌های انتخاباتی همه چیز را پوشش می‌دهد به جز منافع شهروندان اسراییلی. ما فکر می‌کنیم سیاستمداران درگیر کارهای خود هستند و تلاش نمی‌کنند راه حل واقعی برای مسائلی چون مسکن و دستمزد عادلانه مردم بیابند.

در حالی که هزینه بالای زندگی یکی از مسائل تعیین کننده برای رای دهندگان اسرائیلی است، مدیر «مرکز مسکن قابل تهیه» در دانشگاه تل آویو می‌گوید ائتلاف احزاب حاکم نمی‌خواهد هزینه زندگی و مشکل مسکن را در آستانه انتخابات به یک مساله اجتماعی تبدیل کنند، و می‌افزاید: برای احزاب حاکم که در حال رفتن هستند آسان تر است توجه مردم را به مسائل امنیتی و روابط خارجی جلب کنند. البته اینها مسائل مهمی هستند، اما نمی‌توان مشکل مسکن و هزینه زندگی را نادیده گرفت.

در حالی که امنیت، مساله مهمی برای اسرائیلی‌ها است، شکاف بین ثروتمند و فقیر، اختلاف طبقاتی و کمبود مسکن نیز برای آنها اهمیت دارد.

حزب لیکود بنیامین نتانیاهو در بیانیه‌ای گفته است گزارش اخیر در مورد افزایش قیمت مسکن را مطالعه کرده و برای حل بحران کار خواهد کرد. احزاب اپوزیسیون می‌گویند آنها پس از پیروزی در انتخابات، سیاست‌هایی را برای حل مشکل مسکن در اسرائیل به کار خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG