لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

هرزوگ: سخنرانی نتانیاهودر کنگره آمریکا « اشتباه عمده ای » است


اسحاق هرزوگ (چپ) همراه با تزیپی لیونی
اسحاق هرزوگ (چپ) همراه با تزیپی لیونی

رهبر حزب کارگر اسرائیل، سخنرانی بنیامین نتانیاهو در اجلاس مشترک کنگره آمریکا را « اشتباهی عمده» توصیف کرده است .

اسحاق هرزوگ، که قصد دارد ر انتخابات پارلمانی ۲۰۱۵ با نتانیاهو رقابت کند،در مقاله ای در نیویورک تایمز، از پدرش که در سال ۱۹۵۰ برای کمک به گشایش سفارت اسرائیل به واشنگتن رفت و تعهدی که در سراسر زندگی اش به اتحاد اسرائیل و آمریکا داشت یاد می کند و می گوید او « تشخیص داد رابطه دو کشور نه فقط بر منافع استراتژیک گسترده بلکه بر ارزش های مشترک استوار است. همچنین می دانست اسرائیل باید همیشه سپاسگزار امریکا ، که از لحظه تولد کشورما در کنار ما ایستاده است باشد.»

هرزوگ بر پای بندی خود به نگرش پدرش و دیگر بنیانگذاران اسرائیل که « حمایت از اسرائیل همیشه باید مقوله ای غیر حزبی در آمریکا باشد» تاکید می گذارد و می گوید « ما اسرائیلیان باید با تمام آمریکائیان متحد باشیم. و به همین دلیل بر این باورم سخنرانی نتانیاهو در کنگره ای که در کنترل جمهوریخواهان است ، اشتباهی عمده است که فقط توانایی اسرائیل را برای نفوذ مساله مهم گرفتن تضمینی واقعی که ایران هرگز به تسلیحات اتمی دست نخواهد یافت، ضعیف خواهد کرد. »

هرزوگ می گوید اسرائیل به چنین نتیجه ای نیاز دارد، اما ققط می تواند از طریق گقت و شنود کامل و مسئولانه با دولت آمریکا، بر پایه پشتیبانی حزبی گسترده ،حاصل شود.

رهبر حزب کارگر اسرائیل می گوید او نیز نگران است که امکان دارد « دیپلمات های آمریکایی ضمانتی را که برای ایمنی ما کافی نخواهد بود قبول کنند» ، امایادآور می شود چنین نگرانی هایی می تواند کاملا بیان شود «بدون این که خود را در جریان های سیاسی در آمریکا تزریق کنیم . این رویکرد محترمانه گفتمان سالمتری را در باره مساله ایران در میان آمریکائیان تقویت خواهد کرد.»

اسحاق هرزوگ، در مقاله خود در نیویورک تایمز،می گوید « ما هرگز نیاید به نقطه ای می رسیدیم که مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما کاری را که نخست وزیر اسرائیل انجام داده است برای « بافت روایط مخرب»توصیف کند و می افزاید « ما بجای بوجود آوردن این تصور کاذب که منافع ما فقط به یک حزب یا گروه در آمریکا گره خورده است، سعی کنیم به تمام آمریکائیان نزدیک شویم - دمکرات ها و جمهوریخواهان، لیبرال ها و محافظه کاران، تند روها و میانه روها.»

او اسرائیل را « نه تنها متحدی استوار در خاورمیانه پرآشوب، بلکه یک پیرو دمکراسی با پای بندی به همان واقعیت هایی که آمریکا بر آن استوار است» توصیف می کند، و می افزاید اسرائیل « در برابر پدیده وحشتناکی مانند دولت اسلامی و فاجعه انسانی در سوریه، یک واحه آزادی است که حق و وظیفه دارد از خودش دفاع کند. اما یاید همیشه بیاد داشته باشد از نظر اخلاقی به برادر بزرگتر خود،که بیش از نیم قرن در کنارش بوده است،مدیون است.»

رهبر حزب کارگر اسرائیل می گوید آمریکائی ها نیز باید دمکراسی اسرائیل را بفهند و یاد آور می شود هرچند در بسیاری از مسائل با نتانیاهو اختلاف نظر دارد، اما در مساله امنیت اسرائیل اختلافی در کار نیست . « هیچ رئیس دولت اسرائیل فروریختن راکت بر سر فرزندانمان را تحمل نخواهد کرد. و چشم خود را بروی خظرات برآمده از خاورمیانه جدید پر هرج و مرح نخواهد بست، و یک ایران اتمی را هرگز نخواهد پذیرفت.»

هرزوگ می گوید به ویژه در تهدید هسته ای ایران، اسرائیلی ها یکی هستند، « ما می دانیم حکومت مذهبی در تهران، جاه طلبیی های اتمی و هژمونیک راکه خطری استراتژیک برای ملت کوچک ما است درهم می آمیزد.»

هرزوگ اظهار عقیده می کند یک ایران هسته ای « نه فقط اسرائیل را بخطر خواهد انداخت » بلکه موجب خواهد شد خاورمیانه بسراغ تسلیحات اتمی برود و صلح جهانی با خطر روبرو خواهد شد. « به این دلیل است که چالش اتمی ایران نباید به صورت مشغله ذهنی آقای نتانیاهو، یا مقوله ای حزبی ، بلکه مساله اصلی برای تمام جامعه بین المللی دیده شود.»

هرزوگ می گوید او از کوشش های دیپلماتیک که راه ایران بسوی دست یابی به بمب را ببندد حمایت می کند ، اما این تلاش همچنین یاید تمام گزینه ها را روی میز نگاهدارد.

XS
SM
MD
LG