لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

رقیب بنیامین نتانیاهو در انتخابات اسرائیل کیست؛ یک نظامی پیشین


بنی گانتس، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش اسرائیل
بنی گانتس، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش اسرائیل

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سرسخت ترین رقیب بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در انتخابات ماه آوریل، یک ژنرال بازنشسته محبوب است که پس از سخنرانی آغاز کارزار انتخاباتی او، نخستین نظرسنجی‌های منتشر شده در روز چهارشنبه از موقعیت قوی‌اش در میان مردم خبر می دهد.

بنا بر تحلیل‌ها و تفسیرهای همراه با این نظرسنجی ها، در رقابت چند حزبی در اسرائیل که پیروز نهایی در رایزنی های پس از انتخابات تعیین می شود، نتانیاهو همچنان در مسیر تشکیل ائتلافی از جناح راست در پارلمان، مشابه ائتلاف کنونی اش، است.

«بنی گانتس» رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش اسرائیل، سرانجام روز سه شنبه سکوت خود را از زمان ورود به رقابت های انتخاباتی شکست و به آن چه رهبری به دور از مردم و بیش از حد نگران حفظ قدرت خواند، انتقاد کرد.

چهار نظرسنجی در وبسایت های خبری اسرائیل در روز چهارشنبه از افزایش محبوبیت تشکل میانه رو او موسوم به «حزب مقاومت» در برابر رقیب اش در جناح چپ میانه حکایت دارد. اما او همچنان پس از حزب دست راستی لیکود در رتبه دوم قرار دارد.

در این نظرسنجی ها برای تشکل سیاسی گانتس کسب بین ۱۹ تا ۲۴ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل پیش بینی شده است.

در نظرسنجی قبلی این میزان بین ۱۲ تا ۱۵ کرسی بود. انتظار می رود لیکود ۲۹ تا ۳۱ کرسی به دست بیاورد که تفاوتی با نظرسنجی های قبلی ندارد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG