لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

استقبال سرد فلسطینی‌ها از طرح توسعه اسرائیل برای بهسازی بخش شرقی اورشلیم


طرح نیم میلیارد دلاری دولت اسرائیل برای بهسازی و توسعه مناطق فلسطینی نشین شرق اورشلیم با استقبال سرد ساکنان آن مناطق روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسرائیل می‌گوید امیدوار است که با اجرای این طرح شرایط زندگی در محله‌های شرق اورشلیم ارتقا پیدا کند.

هدف طرح «تغییرات پیشرو» ارتقای استاندارد زندگی فلسطینی‌‌های شرق اورشلیم و کاهش فاصله اجتماعی آنها با اسرائیلی‌های ساکن مناطق غربی است.

دولت اسرائیل اجرای این طرح را از ماه مه سال جاری (اواسط بهار) آغاز کرده و بودجه‌ای حدود ۵۶۰ میلیون دلار را نیز برای آن در نظر گرفته است.

با این حال فلسطینی‌ها نسبت به اهداف طرح ابراز بدبینی و بی اعتمادی کرده و می‌گویند اسرائیل قصد دارد کنترل خود را در این بخش افزایش دهد.

بر آورد می‌شود نزدیک به ۸۰ درصد از خانواده‌های فلسطینی ساکن شرق اورشلیم در فقر به سر می‌برند.

اسرائیل در سال ۱۹۴۸ کنترل غرب و اردن کنترل شرق اورشلیم را در اختیار گرفتند؛ اما پس از جنگ سال ۱۹۶۷ اسرائیل کنترل شرق را هم در دست گرفت.

اورشلیم به دلیل اماکن مذهبی و تاریخی آن، برای یهودیان، مسیحیان و مسلمانان بسیار مقدس است و سازمان ملل پیشنهاد کرده یک شهر بین المللی باقی بماند.

پرزیدنت ترامپ در آذر ماه، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و فرمان آغاز روند انتقال سفارت از تل آویو به اورشلیم را امضا کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG