لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

پاراگوئه هم سفارت خود را به اورشلیم منتقل کرد


دیار رئیس جمهوری پاراگوئه با همتای اسرائیلی خود در اورشلیم، پیش از آغاز مراسم رسمی انتقال سفارت - ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
دیار رئیس جمهوری پاراگوئه با همتای اسرائیلی خود در اورشلیم، پیش از آغاز مراسم رسمی انتقال سفارت - ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

با حضور «هوراسیو کارتس» رئیس جمهوری پاراگوئه، سفارت این کشور آمریکای جنوبی روز دوشنبه در اورشلیم گشایش یافت. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مراسم گشایش سفارت پاراگوئه در اورشلیم حضور داشت.

پاراگوئه دومین کشوری است که به دنبال ایالات متحده آمریکا به انتقال سفارت خود از تل آویو به اورشلیم اقدام می کند. پیش از آن گواتمالا نیز روز چهارشنبه سفارت خود را به اورشلیم منتقل کرد.

رئیس جمهوری پاراگوئه در مراسم امروز گفت، این یک روز تاریخی در تقویت هر چه بیشتر پیوندهای دوستی کشورش با اسرائیل است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز در این مراسم گفت، این یک روز بزرگ برای اسرائیل، برای پاراگوئه، و برای دوستی دو کشور است.

به گزارش رویترز، وضعیت اورشلیم یکی از دشوارترین موانع بر سر راه صلح فلسطینی ها با اسرائیل است. فلسطینی ها که حمایت بین المللی را با خود دارند خواستار آن هستند که کشور مستقل فلسطینی با پایتختی بخش شرقی اورشلیم در کنار اسرائیل شکل بگیرد و این را یکی از عمده ترین شرایط صلح با اسرائیل قلمداد می کنند.

اسرائیل تمامی اورشلیم را پایتخت خود می داند. اسرائیل در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ بخش شرقی اورشلیم را به تصرف در آورد.

همزمان، حنان عشراوی از رهبران «سازمان آزادی بخش فلسطین» اقدام پاراگوئه را محکوم کرد و گفت پاراگوئه با این اقدام تحریک آمیز، مغایر حقوق بین الملل و غیرمسئولانه، همراه با آمریکا و گواتمالا به اشغال نظامی سرزمین‌های فلسطینی کمک می کند و بر سرنوشت اورشلیم اشغالی مهر تایید می زند.

اغلب کشورهای جهان حاکمیت اسرائیل بر تمامی شهر اورشلیم را به رسمیت نمی شناسند و معتقدند که وضعیت حقوقی این شهر باید از طریق گفتگوهای صلح حل شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG