لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۲

تلاش جدید آمریکا برای احیای مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها


دیدار پیشین جرد کوشنر و بنیامین نتانیاهو، آرشیو

در حالیکه نخست وزیر اسرائیل از گفت و گو با با جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، درباره روند صلح خاورمیانه خبر داد، آقای کوشنر درباره خواست رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی برای برقراری صلح با اسرائیل ابراز تردید کرد.

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه سوم تیر در نشست کابینه آن کشور گفت که با مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ و نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات بین‌المللی تبادل نظر کرده است.

او گفت: «من در دو جلسه مهم با جرد کوشنر و جیسون گرینبلات، نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات بین‌المللی، گفتگو کردم. ما در باره روند صلح و مسائل منطقه ای با تاکید ویژه بر اوضاع در غزه صحبت کردیم. باید بگویم موضع و اقدامات ما برای تضمین امنیت کشور و شهروندان اسرائیل و امنیت ساکنان نوار غزه مورد حمایت است، و رسما نیز از سوی دولت آمریکا اعلام شده است. موضوع چگونگی حل مشکل بشردوستانه در غزه بدون آن که حماس تقویت شود، مطرح شد. این مسائل بسیار روشن هستند. اول از هر چیز، چگونه امنیت را حفظ می‌کنید. دوم، چگونه از افزایش تنش جلوگیری می‌کنید.»

آقای جرد کوشنر و جیسون گرینبلات همچنین در سفر یک هفته‌ای خود به منطقه با رهبران اردن، قطر، مصر و عربستان سعودی ملاقات کردند.

مشاور پرزیدنت ترامپ در مصاحبه‌ای با روزنامه فلسطینی قدس گفت که رهبرانی که با آنها ملاقات کرده است به خوبی آگاه هستند که برقراری صلح، بهبود زندگی فلسطینی‌ها را به همراه خواهد داشت و تصریح کردند که خواهان کشور فلسطینی هستند که شرق اورشلیم پایتخت آن باشد.

رهبران فلسطینی در روزهای اخیر تیم مذاکره کننده آمریکا را متهم کردند که در تلاش برای سرنگونی تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها به رهبری محمود عباس در کرانه باختری است.

آقای کوشنر در مصاحبه خود گفت: «محمود عباس می‌داند که ما آماده ملاقات با وی هستیم و می‌خواهیم مذاکرات را ادامه دهیم.»

آقای کوشنر گفت که آمریکا به کار روی طرح صلح ادامه می‌دهد و در پی کسب اجماع عمومی روی این طرح است. به گفته او اگر پرزیدنت عباس آماده است به پای میز مذاکره باز گردد، آمریکا هم آماده‌ است در بحث شرکت کند و اگر آمادگی نداشته باشد، آمریکا طرح را علنی خواهد کرد.

آقای کوشنر گفت که محمود عباس واهمه دارد اگر طرح صلح علنی شود، فلسطینی‌ها خواهان اجرای آن شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG