لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

اسرائیل گذرگاه‌های مرزی مشترک با نوار غزه را مسدود کرد


گذرگاه «کرم شالوم» در مرز مشترک بین اسرائیل و نوار غزه که برای انتقال کالا به سرزمین های فلسطینی استفاده می شود - آرشیو
گذرگاه «کرم شالوم» در مرز مشترک بین اسرائیل و نوار غزه که برای انتقال کالا به سرزمین های فلسطینی استفاده می شود - آرشیو

در واکنش به پرتاب مکرر راکت در یک هفته اخیر از غزه به سمت اسرائیل در واکنش به تصمیم دولت ایالات متحده در برسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت آن کشور، اسرائیل مرزهای مشترک با نوار غزه را مسدود کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش اسرائیل روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است «به دلیل رخدادهای امنیتی اخیر و در راستای ارزیابی‌های امنیتی» صورت گرفته، گذرگاه‌های «کرم شالوم» و «ارز» مسدود می‌شوند.

کرم شالوم گذرگاه عمده بین اسرائیل و نوار غزه برای انتقال کالا به سرزمین های فلسطینی است و گذرگاه ارز نیز برای تردد مردم پیاده استفاده می‌شوند. در بیانیه ارتش اسرائیل اشاره نشده این محدودیت تا چه زمانی ادامه می‌یابد.

تنش در امتداد مرزهای اسرائیل و نوار غزه پس از سخنان هفته گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و اعلام به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به آن شهر، افزایش یافته است.

سامانه دفاع موشکی ارتش اسرائیل موسوم به «گنبد آهنین» روز دوشنبه یک راکت شلیک شده از سمت نوار غزه را – که از سال ۲۰۰۷ میلادی تا کنون در کنترل گروه حماس بوده است – در آسمان رهگیری و آن را ساقط کرد.

پس از رهگیری این راکت، تانک‌ها و هواپیماهای اسرائیلی برخی مواضع حماس را بمباران کردند. روز یکشنبه نیز ارتش اسرائیل یک تونل زیرزمینی دیگر حماس را – که برای تردد مخفیانه از مرز حفر شده اند – بمباران کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG