لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

بودجه ۱.۵ میلیارد دلاری اسرائیل به منظور آماده‌سازی برای «حمله احتمالی» به تاسیسات هسته‌ای ایران


جنگنده اف-۱۵ ارتش اسرائیل. آرشیو
جنگنده اف-۱۵ ارتش اسرائیل. آرشیو

رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند این کشور مبلغ پنج میلیارد شِکِل، معادل یک و نیم میلیارد دلار، را به آماده‌سازی برای حمله احتمالی به تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اختصاص داده است.

«میدل ایست مانیتور» روز سه‌شنبه ۲۷ مهر به نقل از شبکه تلویزیونی ۱۲ اسرائیل اعلام کرد بخشی عمده این پول از بودجه فعلی و مابقی آن از بودجه جدید اسرائیل که ماه نوامبر (ماه آینده) به تایید می‌رسد، تامین خواهد شد.

بر اساس این گزارش، برنامه آمادگی حمله، شامل چند نوع هواپیمای جنگنده، پهپادهای جمع‌آوری اطلاعات و تسلیحات خاص است. شبکه تلویزیونی ۱۲ اسرائیل بدون آن که به منبع خود اشاره‌ کند افزود حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران نیازمند در اختیار داشتن تسلیحات خاص است که بتواند سایت‌هایی را که زیرزمین قرار دارند نابود کند.

روزنامه تایمز اسرائیل هم در گزارشی اعلام کرد تصویب این بودجه چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که نیروی هوایی ایالات متحده اعلام کرد بمب «بانکر باستر» را که توانایی نفوذ به زیرزمین را دارد، با موفقیت آزمایش کرده است.

تایمز اسرائیل در گزارش خود همچنین گفت بانکر باستر جدید بمبی سنگین وزن است و انتقال آن نیازمند هواپیماهای بمب افکن یا جنگنده‌ای است که اسرائیل در حال حاضر در اختیار ندارد.

آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، پیشتر گفته بود اسرائیل آماده‌سازی‌ها برای اقدام علیه برنامه هسته‌ای ایران را «به شدت تسریع» کرده است.

رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل افزوده بود «بخش شاخصی از افزایش بودجه دفاعی که به تازگی مورد توافق قرار گرفته، برای همین منظور است» و این امر را کاری بسیار پیچیده، با تسلیحات بیشتر و «توانایی‌های اطلاعاتی و اجرایی بسیار بیشتر» خواند و گفت: «ما روی تمامی این‌ها کار می‌کنیم.»

همزمان با هشدار آمریکا و اسرائیل به ایران در مورد ادامه نقض تعهدات هسته‌ای این کشور و استفاده از «گزینه»هایی غیر از دیپلماسی، یک مقام ارشد جمهوری اسلامی با ارسال نامه به شورای امنیت سازمان ملل نسبت به «محاسبه اشتباه و ماجراجویی احتمالی» اسرائیل ابراز نگرانی کرد.

بنا بر گزارش رسانه‌های ایران، مجید تخت‌روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه ۲۱ مهر در نامه‌ای به رئیس دوره‌ای شورای امنیت، با اشاره به اظهارات رئیس ستاد ارتش اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران نوشت، «اسرائیل به تداوم از بین بردن قابلیت‌های ایران ادامه می‌دهد» و این به گفته او، ثابت می‌کند که اسرائیل «مسئول حملات ... علیه برنامه هسته‌ای» ایران بوده است.

XS
SM
MD
LG