لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

برگزاری تظاهرات اعتراضی در بریتانیا در آستانه سفر نتانیاهو به لندن


عکس آرشیوی از نشست خبری مشترک بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا در اورشلیم - ۲۵ تیر ۱۳۹۴
عکس آرشیوی از نشست خبری مشترک بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا در اورشلیم - ۲۵ تیر ۱۳۹۴

نخست وزیر اسرائیل برای دیداری دو روزه رهسپار لندن شده است، و قرار است بامداد پنجشنبه با نخست وزیر بریتانیا ملاقات کند و درباره ایران و مسائل دیگر بین المللی با وی به تبادل نظر بپردازد.

سفر بنیامین نتانیاهو در حالی صورت می گیرد، که بریتانیا – یکی از طرف های مذاکرات اتمی با ایران – سفارت خود در تهران را اخیرا بازگشایی کرده و هیئت های دیپلماتیک و بازرگانی بریتانیایی نیز با هدف گسترش مناسبات به ایران رفته اند.

در همین حال بنا بر گزارش ها، قرار است گروهی تحت عنوان "پیکار همبستگی فلسطین" تظاهرات اعتراضی علیه نتانیاهو در مقابل ساختمان نخست وزیری بریتانیا برگزار کنند.

همزمان، بیش از ۱۰۷ هزار نفر یک طومار اینترنتی که خواستار دستگیری نخست وزیر اسرائیل شده است را امضا کرده اند. این تعداد از ۱۰۰ هزار امضای لازم برای مطرح ساختن آن در پارلمان بیشتر است.

در پاسخ به طومار، دولت بریتانیا در بیانیه ای اعلام کرد که بر اساس قوانین بریتانیا و همچنین قوانین بین المللی، رؤسای دولت های خارجی، از جمله بنیامین نتانیاهو، در برابر رویه های قانونی مصونیت دارند و نمی توانند دستگیر یا بازداشت شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای نتانیاهو پیش از آن که راهی لندن شود، گفت اروپا به جای انتقاد از اسرائیل بابت سیاست هایش در برابر فلسطینیان، باید به آن در برخورد با اسلام افراطی به عنوان یک شریک نگاه کند و اسرائیل را تحت فشار نگذارد، زیرا اسرائیل "تنها سپر واقعی است که اروپا و خاورمیانه در اختیار دارند."

نخست وزیر اسرائیل، که پس از ملاقات با دونالد تاسک رئیس شورای اروپایی سخن می گفت، در جمع خبرنگاران گفت که اسرائیل همانند اروپا، با تهدید اسلام افراطی روبرو است و لازم است آنها در کنار هم بایستند.

وی همچنین گفت، اسرائیل آماده است برای نبرد با این پدیده با اروپا، آفریقا و کشورهای دیگر کار کند، اما یادآور شد "چنین کاری، تغییر در برداشت ها را ایجاب می کند، و این تغییر وقت خواهد گرفت؛ ولی ما آن را ممکن خواهیم ساخت."

XS
SM
MD
LG