لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

رهبر حزب راستگرای اسرائیل: به ایران اجازه نمی‌دهیم مسیر زمینی به سوریه بسازد


نفتالی بنت، وزیر آموزش و پرورش و رهبر حزب راستگرای «خانه یهودی» اسرائیل
نفتالی بنت، وزیر آموزش و پرورش و رهبر حزب راستگرای «خانه یهودی» اسرائیل

وزیر آموزش و پرورش اسرائیل گفت این کشور از تلاش‌‎های ایران برای ساخت مسیرهای زمینی به سوریه جلوگیری خواهد کرد.

بنا به گزارش نشریه «تایمز اسرائیل»، نفتالی بنت، وزیر آموزش و پرورش و رهبر حزب «خانه یهودی» اسرائیل روز یکشنبه یازدهم تیر ماه گفت اسرائیل به ایران اجازه نخواهد داد تا از طریق عراق مسیرهای زمینی به لبنان و سوریه بسازد.

به گفته اسرائیل، ایران در تلاش برای ساخت مسیرهای زمینی به سوریه و لبنان است تا مواضع خود در جنگ های نیابتی‌اش در این کشورها را استحکام بخشد.

نفتالی بنت که همچنین رهبری حزب راستگرا و ارتدکس مدرن «خانه یهودی» را به عهده دارد روز یکشنبه به رادیو ارتش اسرائیل گفت «ایران به دنبال ساخت یک مسیر زمینی پیوسته از ایران تا عراق، سوریه، و لبنان است. ما اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد.»

بنا به تایمز اسرائیل، مقامات ارشد اسرائیل پیشتر نسبت به تلاش‌های ایران برای ساخت یک گذرگاه زمینی از تهران به بیروت هشدار داده اند.

خاگای زورئیل، دبیر کل وزارت اطلاعات اسرائیل، طی مصاحبه ای با تایمز اسرائیل در ماه مارس گذشته گفت ساخت یک گذرگاه زمینی از تهران به بیروت به ایران کمک خواهد کرد تا حضور نظامی‌اش در سوریه را تقویت کند، اقدامی که برای اسرائیل یک تهدید استراتژیک محسوب می شود.

در خبری دیگر به نقل از روزنامه اسرائیلی «هارتز»، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، روز یکشنبه یازدهم تیر ماه در نشستی با خبرنگاران گفت اسرائیل از ساخت و ساز کارخانه های تسلیحاتی زیرزمینی در لبنان توسط حزب الله آگاهی دارد و گفت ما «هر آنچه لازم باشد انجام خواهیم داد.»

به نوشته هاآرتص، آقای لیبرمن ساخت این کارخانه های تولید تسلیحات را که با آگاهی و کمک ایران صورت گرفته، واقعه ای بسیاری مهم خطاب کرد که «اسرائیل به هیچ وجه نمی تواند آنرا نادیده بگیرد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG