لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

چرا ایران و اسراییل ممکن است در آستانه مناقشه در سوریه باشند


خلاصه یادداشتی از بنی آونی در روزنامه نیویورک پست

این هفته وزارت دفاع اسراییل محوطه توریستی آن سوی بلندی های جولان را برای سه روز شلیک مداوم خمپاره از آن سوی مرز در سوریه تعطیل کرد. درگیرهای شدیدی در اطراف روستای قنیطره در مجاورت مرز اسراییل و سوریه در جریان است و نیروهای وفادار به بشار اسد می کوشند منطقه را از شبه نظامیان سنی پاک کنند. کنترل جاده قنیطره به درعا در جنوب برای ارتش سوریه و بیش از آن برای تهران بسیار مهم است. با تصرف این جاده و منطقه شرق اسراییل و شمال اردن، آن ها می توانند کریدوری زمینی از ایران از طریق عراق و سوریه تا لبنان ایجاد کنند.

اسراییل می داند چطور تنش در جولان را مدیریت کند ولی نگرانی بزرگتر سیاستگذاران اسراییلی این است که ایران و متحدان شبه نظامی اش پیشاپیش جنوب لبنان را در اختیار دارند و می کوشند یک سنگر ساحلی در سوریه بنا کنند.

مقام های اسراییلی می گویند ایران از جنگ داخلی سوریه در پی تاسیس پایگاه هوایی و دریایی در سوریه و راه اندازی کارخانه اسلحه سازی در لبنان است.

منطقه بر روی لبه تیغ است. پیروزی بر داعش بیش از هر زمانی در دسترس است، اما اگر ایران از این جنگ پیروز بیرون بیاید جنگی گسترده تر و هولناک تر با عواقبی سخت برای همه از جمله آمریکا در پیش خواهد بود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG