لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

هاآرتص: نخست وزیر اسرائیل در مورد ایران با رئیس جمهوری فرانسه گفت‌وگو می‌کند


 نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل

روزنامه هاآرتص روز دوشنبه ۱۰ آبان در گزارشی اعلام کرد نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، قرار است در مورد ایران با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، دیدار کند. نخست وزیر اسرائیل در دیداری پیش از این با نخست وزیر استرالیا، درخواست کرد حزب‌الله در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گیرد.

این دیدار در حاشیه اجلاس تغییرات اقلیمی که در گلاسکو در حال برگزاری است، انجام می‌شود. دیدار آقای بنت و مکرون در حالی برگزار می‌شود که نتیجه مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام، مشخص نیست و ایران اعلام کرده است در ماه نوامبر، گفت‌وگوها را از سر می‌گیرد.

پیشتر، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به دیدار خود با رهبران سه کشور اروپایی درباره برنامه هسته‌ای ایران، گفت «دیپلماسی» بهترین گزینه برای رسیدگی به این موضوع است و ایران باید با «حسن نیت» به مذاکرات بازگردد.

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه با اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، هم دیدار کرد. این گزارش می‌گوید تهدید ایران و گروه حزب‌الله لبنان که مورد حمایت ایران است، در این دیدار مطرح شد.

نفتالی بنت از اسکات موریسون خواست به طور رسمی حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد. وی همچنین از او خواست در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که این ماه برگزار می‌شود، ایران را به شدت مورد انتقاد قرار دهد.

XS
SM
MD
LG