لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۰

بنت: ایران قادر به تامین آب آشامیدنی شهروندانش نیست، اما منابع را خرج برنامه هسته‌ای می‌کند


نفتالی بنت - آرشیو
نفتالی بنت - آرشیو

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، در مصاحبه‌ای با نشریه «تایمز» گفته است که الگوی او برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران برنامه «جنگ ستارگان» رونالد ریگان، رئیس جمهوری آمریکا، در دهه ۱۹۸۰ میلادی است.

آقای بنت در این مصاحبه که پیش از سفر به گلاسگو و شرکت در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد انجام شده است، می‌گوید که می‌خواهد هزینه را برای ایران بالا ببرد.

جروزالم پست که خبر این مصاحبه را پوشش داده است، می‌نویسد که نخست وزیر اسرائيل درگیری میان ایران و اسرائيل را به مانند دوران «جنگ سرد» میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی دانسته است. او گفت ریگان مجبور نشد مسکو را بمباران کند.

در سال ۱۹۸۳، رونالد ریگان طرحی به نام «ابتکار دفاع استراتژیک» با نام مستعار «جنگ ستارگان» را اعلام کرد. این طرح، ایجاد یک سیستم دفاعی در برابر سلاح‌های هسته‌ای بالستیک بود. از سوی دیگر، تلاش‌های مسکو برای رقابت نظامی با آمریکا و افزایش هزینه‌های نظامی آن، به فلج شدن اقتصاد اتحاد جماهیر شوروی منجر شد که این امر به پایان جنگ سرد کمک کرد.

نفتالی بنت در مصاحبه خود گفته است: «ایران یک رژیم پوسیده است. آنها حتی نمی‌توانند آب پاکیزه را برای شهروندان خود تامین کنند اما منابع خود را در توسعه هسته‌ای سرمایه گذاری می‌کنند.»

نخست وزیر اسرائيل همچنین گفت: «این موضوع که ایران در حال حاضر در پیشرفته‌ترین نقطه توانایی خود برای غنی‌سازی اورانیوم قرار دارد، چیز پنهانی نیست.»

بنت گفت: «رشد [اقتصادی] قوی اسرائیل، علاوه بر افزایش رفاه برای اسرائیلی‌ها، به ما این امکان را داده است که به طور گسترده در تقویت قابلیت‌های نظامی خود، اعم از قابلیت‌های تهاجمی و دفاعی، سرمایه‌گذاری کنیم.»

او گفت: «ما علیه آنها کار خواهیم کرد و از تمام انرژی، تمام نوآوری، فناوری، و اقتصاد خود استفاده خواهیم کرد تا به نقطه‌ای برسیم که از آنها چند قدم جلوتر باشیم.»

طبق گزارش جروزالم پست، نیروی هوایی اسرائيل در حال آماده شدن برای تمرینات مربوط برای حمله احتمالی به تاسیسات هسته‌ای ایران است و می خواهد ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای مقابله با تهدیدات مربوط به ایران هزینه کند.

این روزنامه اسرائيلی می‌گوید بر اساس گزارش‌های اخیر، اسرائیل به دنبال بمب‌های سنگرکوب جدیدی است که نیروی هوایی آمریکا در اوایل ماه جاری با موفقیت آزمایش کرد و همچنین می‌خواهد به هواپیماهای لازم برای حمل آن‌ بمب‌ها دست یابد.

XS
SM
MD
LG