لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۹

در تیراندازی سربازان اسرائیلی ۵ فلسطینی کشته شدند


در اثر درگیری بین نیروهای اسرائیلی و تظاهرکنندگان فلسطینی روز جمعه، پنج نفر کشته شدند. درگیری در حالی صورت گرفت که تشدید حملات با چاقو هم در اسرائیل و هم در سرزمین های فلسطینی، بر نگرانی از گسترش ناآرامی ها افزوده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خشونت روز جمعه به غزه نیز گسترش یافت، و پنج فلسطینی در جریان دریگری بین معترضان سنگ پران و نیروهای اسرائیلی در امتدار مرز غزه کشته شدند. این منطقه در پی جنگ تابستان گذشته بین اسرائیل و حماس اغلب آرام بوده است.

بنا بر اعلام ارتش اسرائیل، حدود ۲۰۰ فلسطیینی در حالی که سنگ پرتاب می کردند و لاستیک های مشتعل خودرو را به سمت نیروهای امنتیی می فرستاند، به سوی مرز پیش می رفتند. سربازان نیز برای متوقف کردن تحریک کنندکان اصلی این تجمع تیراندازی کردند.

در این میان، اسماعیل هنیه رهبر حماس در غزه، روز جمعه حملات اخیر فلسطینیان با چاقو را ستود و خواستار انتفاضه ای جدید شد.

نویسنده آسوشیتدپرس می گوید روزهای اخیر شاهد رشته حملات فلسطینیان جوانی بوده است که سربازان و غیرنظامیان اسرائیلی را هدف گرفته اند، و تلاش های اسرائیل برای مهار خشونت ها را پیچیده می کنند.

حملات در آغاز به اورشلیم و کرانه باختری محدود بود؛ اما طی هفته گذشته به تل آویو و دیگر شهرهای اسرائیل نیز گسترش پیدا کرده است.

در اورشلیم در روز جمعه، یک فلسطینی یک نوجوان ۱۴ ساله اسرائیلی را با چاقو مجروح کرد. در حمله ای دیگر در نزدیکی ورودی یک محله یهودی نشین در کرانه غربی، یک مامور پلیس اسرائیل یک فلسطینی که به او حمله کرده بود را به ضرب گلوله از پای درآورد.

در شمال اسرائیل، یک زن ۲۹ ساله عرب – اسرائیلی در حالی که سعی داشت به مردم در یک ایستگاه اتوبوس در شهرک آفولا چاقو بزند، هدف گلوله قرار گرفت و مجروح شد.

حملات اسرائیلی ها را تکان داده و بر هراس از قیام جدید فلسطینیان مانند آنجه در دهه ۱۹۸۰ و اوائل دهه ۲۰۰۰ روی داد افزوده است. با این حال، مقامات اسرائیلی چنین امکانی را رد می کنند و می گویند اسرائیل در گذشته نیز تشدید مشابه خشونت را تجربه کرده است.

با افزایش این حشونت ها پلیس اسرائیل به حال آماده باش کامل در آمده است.

XS
SM
MD
LG