لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۴

طرح لیبرمن براي تشویق اعراب به ترک اسراييل


آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسراییل
آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسراییل

وزیر خارجه اسراییل پیشنهاد کرده است به شهروندان عرب اسراییل انگیزه‌های مالی عرضه شود تا آنها کشور را ترک کنند و در کشور فلسطینی آینده ساکن شوند.

به گزارش رویترز، آویگدور لیبرمن، که حزب ناسیونالیست افراطی او (اسراییل، خانه ما) بخش اصلی دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو را تشکیل می‌دهد، پیشتر هم درباره تجدید مرزها سخن گفته بود، اما این نخستین بار است که استفاده از انگیزه های مالی را برای تشویق اعراب به عزیمت به کشور فلسطینی مطرح می‌سازد.

لیبرمن پیشنهاد خود را روز جمعه به شکل مانیفستی که در صفحه فیسبوک او و نیز در وبگاه حزب منتشر شده ارائه کرده است. او در مانیفست همچنین اشاره می‌کند که انتظار دارد انتخابات زودتر از زمان مقرر در سال ۲۰۱۷ ، برگزار شود.

لیبرمن، که یکی از سرسخت ترین طرفداران جدایی یهودیان و اعراب شناخته می‌شود، گفته است «فلسطینیان ساکن یافا و عکا در کرانه مدیترانه، باید تشویق شوند که در صورت تمایل، از اسراییل بروند.»

او در گذشته از اعراب اسراییلی، که حدود ۲۰ درصد جمعیت ۸ میلیونی اسراییل را تشکیل می‌دهند، خواسته بود که اگر می‌خواهند در اسراییل بمانند باید به این کشور اعلام وفاداری کنند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این اقدام را محکوم کرده است، اما خود وی اکنون از لایحه بحث انگیزی طرفداری می‌کند که اسراییل را یک کشور یهود با حقوق ویژه برای یهودیان می‌شناسد. منتقدان می‌گویند این لایحه بر عرب های اسراییلی تبعیض روا می‌دارد و مذهب و قومیت را فراتر از دموکراسی قرار می‌دهد.

XS
SM
MD
LG