لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

وزیر خارجه اسرائیل: تعویض اعراب اسرائیل در مقابل صلح


وزیر خارجه اسرائیل پیشنهاد کرده است با مرزبندی دوباره برخی شهروندان عرب در قلمرو کشور فلسطینی جای بگیرند و همزمان شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی رود اردن در خاک اسرائیل باشند.

آویگدور لیبرمن روز یکشنبه گفت مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها نباید بر سر معاوضه «زمین در مقابل صلح» باشد بلکه باید بر اساس معاوضه زمین و مردم برای صلح باشد.

عبارت «زمین در مقابل صلح» به مذاکراتی اشاره می کند که خواستار خروج اسرائیل از سرزمین های فلسطینی در مقابل پایان درگیری هاست.

یک عضو عرب دولت اسرائیل می گوید لیبرمن یک چهره خطرناک سیاسی است که تهدیدی علیه دمکراسی اسرائیل به شمار می رود.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه روز یکشنبه با شبکه تلویزیونی ای بی سی گفت آمریکا نمی خواهد که هیچ کدام از طرفین اسرائیلی و فلسطینی مذاکرات صلح را ترک کند و یا اقدامی کند که منجر به ترک طرف مقابل شود.

هفته گذشته خانم کلینتون در اورشلیم و شرم الشیخ به عنوان میانجی در مذاکرات مستقیم صلح میان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی شرکت کرد.

این مذاکرات نتیجه روشنی درباره مسائل کلیدی از جمله توسعه شهرک سازی های یهودی نداشت. خانم کلینتون گفته است تمدید توقف ساخت و ساز در کرانه غربی «بسیار سودمند» خواهد بود. مهلت توقف شهرک سازی های اسرائیلی تا ۲۶ سپتامبر است.
دفتر آقای نتانیاهو می گوید اسرائیل قصد ندارد این مهلت را تمدید کند اما می تواند ساخت و سازهای آینده را محدود کند.

XS
SM
MD
LG