لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

هشدار اسرائیل: کشورهای عرب به دنبال سلاح هسته ای هستند


موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل - آرشیو
موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل - آرشیو

وزیر دفاع اسرائیل از وجود نشانه هایی از آغاز مسابقه تسلیحاتی در خاور میانه خبر داده و می گوید کشورهای عرب سنی "نمی خواهند در حالی که ایران به آستانه یک بمب هسته ای یا اتمی می رسد، ساکت و بی عمل بنشینند."

به گزارش روزنامه تلگراف، موشه یعلون در این سخنان خود که پس از دیدار با ملک عبدالله پادشاه اردن عنوان شد، گفت به کشورهای عرب سنی درباره توافق هسته ای ایران با شش قدرت جهانی اطمینان کافی داده نشده و آنها خود را برای دستیابی به سلاح هسته ای آماده می کنند.

به نوشته تلگراف، وزیر دفاع اسرائیل شواهدی برای این ادعا ارائه نداد و نگفت کدام کشورهای عرب سنی در مسیر چنین فعالیت هایی قرار دارند، اما باور عمومی بر این است که عربستان سعودی با تکیه بر درآمدهای نفتی و با کمک پاکستان در این مسیر گام بر می دارد.

امارات متحده عربی هم ثروت نفتی و هم یک برنامه هسته ای "صلح آمیز" در حال ساخت دارد، اما نشانه ای از انحراف به سوی نظامی شدن در فعالیت های هسته ای اش دیده نشده است.

تلگراف در عین حال می نویسد اسرائیل فعالیت های نظامی کشورهای عرب همسایه را از نزدیک زیر نظر دارد و هر چند روابط دیپلماتیک با بیشتر آنها ندارد، اما همه با اسرائیل در مخالفت با ایران هم نظر هستند.

موشه یعلون درباره این که توافق جامع هسته ای تیر ماه برای حدود دو دهه مانع دسترسی ایران به جنگ افزار هسته ای خواهد شد، گفت ۱۵ سال "زود سر خواهد رسید."

وزیر دفاع اسرائیل با اشاره به لغو تحریم های ایران گفت "اگر ایران در مرحله ای، به ویژه به لحاظ اقتصادی، احساس اطمینان خاطر کند، زمینه این را دارد که به سمت تولید بمب حرکت کند."

تلگراف به نقل از دیپلمات های غربی می گوید اسرائیل که خود در دهه ۶۰ میلادی به طور مخفیانه دست به تولید جنگ افزار هسته ای، زد به کشورهای غربی در نظارت بر عمل ایران به توافق اتمی کمک فنی و اطلاعاتی ارائه می دهد.

XS
SM
MD
LG