لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

نگرانی دانمارک از بازگشت شهروندانی که به داعش پیوسته‌اند


در حالی که بر اساس برآوردها دست کم ۱۱۰ دانمارکی برای جنگ در کنار گروه‌های جهادی مانند داعش به عراق یا سوریه رفته‌اند، به نقل از سازمان اطلاعات و امنیت دانمارک گفته می‌شود بازگشت این شهروندان به خانه، تهدیدی عمده برای دانمارک محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز مقامات دانمارکی روز جمعه با اعلام این که دست کم ۱۶ تن از شهروندانی که به عراق و سوریه رفته بودند کشته شده‌اند، گفتند حدود نیمی از آنها به کشور باز گشته‌اند. به گفته این مقامات، شمار کوچکی از آنها زن بودند.

دانمارک از جمله کشورهای اروپای غربی است که سعی دارند شهروندان جوان مسلمان را از افراط‌گرایی و پیوستن به گروه‌های جهادی درعراق و سوریه باز دارند، زیرا نگران هستند پس از بازگشت به خانه، دست به اقدامات خرابکارانه بزنند.

هیچکدام از کسانی که به دانمارک بازگشته‌اند تحت پیگرد قرار نگرفته‌اند، زیرا سفر به سوریه و عراق غیرقانونی نیست، اما سرویس اطلاعات و امنیت دانمارک آنها را تحت نظر دارد.

دانمارک همچنین بخشی ازاتئلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده است که در حال نبرد با گروه موسم به دولت اسلامی (داعش) است.

با ۵ میلیون ۷۰۰ هزار جمعیت، شمار شهروندان دانمارکی که به گروه‌های اسلامگرای افراطی در عراق و سوریه پیوسته‌اند، از نطر سرانه جمعیت، از هر کشور اروپایی دیگری بالاتر است. مسلمانان بالغ بر ۷ درصد جمعیت دانمارک را تشکیل می‌دهند.

این کشور در سال ۲۰۰۵ میلادی (۱۳۸۴ خورشیدی) در پی انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در یک روزنامه محلی، با اعتراضات گسترده مسلمانان روبرو شد. آن اعتراصات به نقاط دیگر جهان نیز کشیده شد و چند کشته بر جای گذاشت.

با این حال تاکنون حمله علنی عمده‌ای در دانمارک صورت نگرفته است. مقررات امنیتی در این کشور کوچک، درمقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار نرم‌تر است.

XS
SM
MD
LG