لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

ادامه واکنش‌ها به فایل صوتی مرتبط با فساد مالی در سپاه پاسداران


محمد باقر قالیباف - آرشیو
محمد باقر قالیباف - آرشیو

در ادامه واکنش‌ها به انتشار فایل مربوط به فساد مالی در سپاه پاسداران رمضان شریف، سخنگوی سپاه، وقوع «تخلف در یکی از شرکت‌های وابسته به بنیاد تعاون سپاه» را تایید کرد.

رمضان شریف روز دوشنبه ۲۵ بهمن‌ماه با اشاره به این فایل صوتی گفت که دستگاه‌های نظارتی سپاه از پنج سال پیش به «سوء‌مدیریت و تخلف» در یکی از شرکت‌های وابسته به بنیاد تعاون سپاه مظنون شده بودند.

به گفته وی این پرونده پس از بررسی به محاکم قضایی ارجاع و برای متخلفان حکم صادر شد که افراد محکوم هم‌اکنون در حال سپری کردن دوران حبس خود هستند.

سخنگوی سپاه پاسداران درباره مبالغ این تخلفات و هویت افراد محکوم جزئیاتی ارائه نکرد.
بر اساس مکالماتی که در این فایل صوتی شنیده می‌شود، ابعاد فساد اقتصادی در این پرونده چند هزار میلیارد تومان است.

رمضان شریف در حالی از حبس متخلفان در این پرونده خبر می‌دهد که محمدباقر قالیباف که نام او بارها در این فایل صوتی شنیده می‌شود، هم‌اکنون رئیس مجلس شورای اسلامی است.

جمال‌الدین آبرومند، معاون وقت هماهنگ‌کننده سپاه، نیز که در فسادهای میلیاردی بنیاد تعاون دست داشته، هم اکنون دستیار محمدباقر قالیباف است.

همچنین محمدعلی جعفری که در آن زمان فرمانده کل سپاه پاسداران بود، هم اکنون فرمانده قرارگاه بقیه‌الله است.

سخنگوی سپاه پاسداران همچنین هرگونه نقش قاسم سلیمانی را در این پرونده رد کرد. این در حالی است که فرمانده وقت سپاه پاسداران در بخشی از این فایل صوتی می‌گوید قاسم سلیمانی از برخورد‌های صورت گرفته با باند جمال‌الدین آبرومند ناراحت بوده و در این‌باره با رهبر جمهوری اسلامی نیز صحبت کرده است.

بخش اعظم این فایل صوتی ۵۰ دقیقه‌ای که روز پنجشنبه ۲۱ بهمن‌ توسط رادیو فردا منتشر شد به جلسه محرمانه محمدعلی جعفری، فرمانده پیشین سپاه پاسداران، و صادق ذوالقدرنیا، معاون اقتصادی وقت سپاه، اختصاص دارد.

در این فایل صوتی این دو مقام پیشین سپاه پاسداران درباره فسادهای مالی مرتبط با نیروی قدس سپاه، بنیاد تعاون سپاه و شهرداری تهران صحبت می‌کنند.

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه «کیهان» و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در این روزنامه، روز دوشنبه ۲۵ بهمن‌ماه در واکنش به انتشار این فایل صوتی گفت که هیچ کجای این ماجرا «ناپسند» نبوده است و «شخص سوءاستفاده‌کننده عیسی شریفی٬ قائم مقام پیشین شهرداری تهران بود که از مقام خود عزل و به دستگاه قضایی معرفی شد.»

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، نیز روز یکشنبه ۲۴ بهمن‌ماه با انتشار خبر کوتاهی اعلام کرد که اصالت فایل صوتی منتسب به محمد علی جعفری، فرمانده کل پیشین سپاه، را تایید می‌کند.

مجتبی توانگر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، نیز در واکنش به انتشار این فایل ضمن اذعان به وقوع تخلفاتی در این پرونده، گفت هدف از انتشار این فایل و نام بردن از افراد مختلف، «فرافکنی»، و «ضربه به امنیت مردم» است.

عباس عباس‌زاده، عضو کمیسیون امنیتی ملی مجلس، نیز روز شنبه در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا، انتشار این فایل صوتی را «جنگ روانی دشمن» با هدف خدشه‌دار کردن «محبوبیت سپاه» توصیف کرد.

انتشار این فایل صوتی واکنش گسترده شماری از فعالان سیاسی و کاربران شبکه‌های اجتماعی را نیز به دنبال داشته است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG