لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

زینب‌ کاظم‌پور، مهندسی که روسری‌اش را برداشت، تحت پیگرد قضائی قرار گرفت


زینب کاظم‌پور
زینب کاظم‌پور

پس از انتشار ویدئو اعتراض یک مهندس زن در مجمع سازمان نظام مهندسی تهران و برداشت و پرت کردن روسری، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه خبر داد که برای او به دلیل «هتک حرمت» به حجاب اسلامی پرونده قضائی تشکیل شده است.

این عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در انتخابات هیئت مدیره این سازمان و پس از محرومیت از نامزدی، روسری خود را روی سن پرت کرد و رفت.

زینب کاظم‌پور گفت که به چنین مجمعی که در آن به شأن مهندسان توهین می‌‌شود و آنها را کتک می‌زنند رسمیت نمی‌دهد و مورد تشویق حضار عمدتا مرد جلسه قرار گرفت.

خانم کاظم‌پور همچنین اشاره کرد که لیست افرادی که قرار بود انتخاب شوند از قبل مشخص شده بود.

تسنیم بدون اشاره به جزئیات افزود: «به دروغ ادعا شد که این فرد به دلیل بدحجابی [در انتخابات مجمع عمومی این سازمان] رد صلاحیت شده است.

این خبر را خبرگزاری فرانسه نیز پوشش داده است و این توضیح را افزوده که بیستم دی‌ماه قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران تصمیم برای به اجرا گذاشتن قوانینی که مجازات‌های شدیدی برای نقض قوانین حجاب تعیین می‌کند، گرفت.

در هفته‌های اخیر چندین کافه، رستوران و داروخانه به دلیل ارائه خدمات به مشتریانی که حجاب ندارند، پلمب شده‌اند.

افزایش سختگیری‌ها در مورد حجاب اسلامی در حالی است که اعتراضات سراسری در ایران را کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد شعله‌ور شد.

اما تجمع‌ها و تظاهراتی که در این پنج ماه در سراسر ایران برپا شد به حجاب خلاصه نشد و معترضان خواستار سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG