لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۲

گزارش‌ها از «تعرض جنسی» به زنان در بازداشتگاه‌ها؛ خزعلی: با «تک‌تک زندانیان» حرف زدم، «صحت» ندارد


آرشیو.
آرشیو.

همزمان با انتشار گزارش‌هایی در مورد «تعرض جنسی» به زنان در بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی، یک مقام دولتی ایران روز دوشنبه گفت با «تک‌تک زندانیان زن» گفت‌وگو کرده و گزارش‌های مربوط به تجاوز به آنها «ابدا صحت ندارد.»

انسیه خزعلی، معاون ریاست جمهوری اسلامی در امور زنان، مدعی شد «به همراه هیئتی بازدید کاملی از زندان» داشته است اما توضیح نداد که از کدام زندان بازدید کرده است. او همچنین «رسانه‌های معاند» را منشا انتشار خبرهای مربوط به آزار و اذیت جنسی زنان در بازداشتگاه‌ها معرفی کرد.

روابط عمومی سازمان زندان‌های جمهوری اسلامی نیز با انتشار اعلامیه‌ای خبرهای مربوط به تجاوز به زندانیان زن را «شایعات» خواند و با ذکر این ادعا که تمام اقدامات در زندان‌های زنان توسط مسئولان زن انجام می‌شود، افزود «رعایت کرامت همه‌جانبه و حقوق آنها» همواره مورد توجه مسئولان سازمان زندان‌ها بوده است.

این ادعاها در حالی است که یک پیشتر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در اوین، بار دیگر از تعرض جنسی و آزار و اذیت زنان زندانی پرده برداشت.

خانم محمدی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود به «تعرض فیزیکی» به یک زن بازداشتی هنگام بازجویی در زندان قرچک اشاره می‌کند و می‌افزاید: «زنان عموما در محل بازداشت در کوچه و خیابان و همچنین بازداشت‌گاه‌های موقت و حین بازجویی در سلول با فحاشی‌های رکیک جنسی و الفاظ آلت جنسی مواجه شده‌اند.»

او از آگاهی شاپور به عنوان یکی از «بدنام‌ترین و مخوف‌ترین بازداشت‌گاه‌های تهران» نام می‌برد که در آن «به اصطلاح بازجویی‌های فنی» انجام می‌شود و .می‌پرسد چرا دختران ١٧ و یا ١٨ ساله را به این مکان می‌برند

چندی پیش، شبکه سی‌ان‌ان نیز پس از یک بررسی دو ماهه، در گزارشی تحقیقی درباره اعتراضات و بازداشت‌ها در ایران گزارش داد «پسران و دختران بازداشت‌شده در ایران، مورد «خشونت جنسی» قرار می‌گیرند و در برخی موارد در زندان به آن‌ها «تجاوز» می‌شود.

سی‌ان‌ان، با تکیه بر مصاحبه با افراد، گزارش‌ها، مستندات و تصاویری که جمع‌آوری کرده، نوشت در یکی از این موارد، تجاوزی که صورت‌گرفته باعث ایجاد جراحتی شدید شده ‌است.

XS
SM
MD
LG