لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

تظاهرات ضد امریکایی شدت می گیرد


معترضین مصری از دیوار سفات امریکا بالا می روند
معترضین مصری از دیوار سفات امریکا بالا می روند
روز جمعه اعتراض های جدیدی در سراسر جهان اسلام براه افتاد، و بر دامنه خشم بر سر یک ویدیوی ضد اسلامی افزوده می شود.
جدید ترین اعتراض در پایتخت تونس روی داد، در آنجا پلیس به سوی تظاهر کنندگان سنگ پران گاز اشک آور شلیک کرد، برخی از آنها توانستند از دیوار اطراف سفارت امریکا بالا بروند.
معترضین در چندین شهر در خاورمیانه، جنوب و شرق آسیا و افزیقا پس از برگزاری نماز های جمعه به خیایان ها ریختند . بسیاری از تظاهر کنندگان کشورهایی را که احساس می کنند مانع تهیه ویدیو نشدند هدف گرفته اند.
بر تدابیر امنیتی درسفارتخانه های امریکا و خارجی در پی حملات خشونتباری که روز سه شنبه آغاز شد، افزوده شده است.
تظاهرات در نزدیکی سفارت امریکا در قاهره ادامه پیدا کرد، و معترضین بسوی پلیس ضد شورش، که با گاز اشک آور پاسخ داد، سنگ انداختند.
در بسیاری از مساجد قاهره، بحث در باره ویدیو، که پیامبر اسلام را مسخره می کند، داغ بود. یک امام به نماز گزاران یادآور شد مصریان، تحت رهبری دولت اسلامگرای جدید، اینک می توانند آشکارا از پیامبر در برابر چنین اهانت هایی دفاع کنند.
محمد مرسی رییس جمهوری مصر، که ویدیو را محکوم کرده است، روز جمعه برنیاز به کنترل اعتراض ها تاکید گذاشت.
نیروهای امنیتی به برپا کردن مانعی در مسیر سفارت امریکا پرداختند. پلیس پیشتر برای برهم زدن اعتراضات به گاز اشک آور متوسل شد.
پرزیدنت اوباما روز پنجشنبه در باره مناسبات بین امریکا و مصر سخن گفت.
گزارش می رسد در مالزی و اندونزی اعتراض هایی صورت گرفت و مقررات امنیتی شدید در کابل پایتخت افغانستان به اجرا گذاشته شده است.
در بنغازی، در لیبی، که سفیر امریکا و سه کارمند سفارت روز سه شنبه در آنجا کشته شدند، امنیت در اطراف شهر تقویت شد ، و مقامات فرودگاه را بطور موقت بستند.
کشتی های جنگی امریکا بسوی ساحل لیبی پیش می روند، در حالی که تعداد بیشتری از تکاوران دریایی امریکا برای حفاظت از سفارت امریکا در یمن ، که تظاهر کنندگان روز پنجشنبه به آن حمله کردند، اعزام شدند.
مقامات لیبی روز پنجشنبه گفتند چهار نفر را در ارتباط با جمله به کنسولگری امریکا در بنغازی دستگیر کرده اند.
سازمان های اطلاعاتی امریکا امکان درگیری ستیزه گران القاعده را برر سی می کنند، اما می گویند هنوز مدرک قاطعی به دست نیاورده اند.
XS
SM
MD
LG