لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

«دولت اسلامی» در صدد تصرف استان الانبار عراق است


 گشت‌زنی نیروهای نظامی عراق همراه با شبه‌نظامیان قبایل محلی در حومه شهر رمادی – عکس مربوط به اواخر شهریورماه است.
گشت‌زنی نیروهای نظامی عراق همراه با شبه‌نظامیان قبایل محلی در حومه شهر رمادی – عکس مربوط به اواخر شهریورماه است.

استان انبار در نزدیکی پایتخت عراق در معرض هجوم پیکارجویان دولت اسلامی قرار دارد. چاک هگل، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه گفت گروه دولت اسلامی به رغم حملات هوایی نیروهای بین‌المللی به رهبری آمریکا، در چند جبهه می‌جنگد و در حال تصرف سرزمین‌های بیشتری در خاک عراق است.

آقای هگل که در سفر به آمریکای جنوبی با خبرنگاران گفتگو می‌کرد، به خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان گفت در این باره که در استان انبار چه پیش خواهد آمد، تردیدهای بسیاری وجود دارد. الانبار در فاصله بسیار نزدیکی از غرب بغداد واقع است.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا هم به سی‌ان‌ان گفته نیروهای عراقی در استان انبار «در وضعیت بحرانی قرار دارند» و نزدیک است درهم شکسته شوند. بعضی از واحدهای ارتش در خطر فروپاشی در برابر پیشروی شورشیان دولت اسلامی قرار دارند.

به گفته مقام آمریکایی، هدف نهایی ارتش عراق بازپس گیری بخشی از سرزمین‌های وسیعی است که در عراق و سوریه تحت کنترل شورشیان درآمده. اما در این لحظه به نظر می‌رسد که نیروهای عراقی عمدتاً در تلاش برای بقا هستند – در موضع دفاعی قرار گرفته‌اند، و بعد از سقوط دو هلیکوپتر آپاچی در هفته اخیر، بار دیگر از این هلیکوپترها استفاده می‌کنند.

با این حال، ارتش آمریکا اطمینان دارد که نیروهای عراقی قادر به حفاظت از بغداد هستند. تیپ‌های ارتش عراق، که از پایتخت دفاع می کنند، از توان رزمی بالایی برخوردارند و از راهنمایی مشاوران آمریکایی بهره‌مند می‌شوند. بنابراین، در صورت وجود خطر قریب‌الوقوع، دستکم واشنگتن فوراً باخبر می‌شود.

XS
SM
MD
LG