لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

داعش، رهبر جدید خود را معرفی کرد


 پرچم خلافت خودخوانده اسلامی (داعش)
پرچم خلافت خودخوانده اسلامی (داعش)

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش با انتشار بیانیه‌ای، ضمن تأیید مرگ رهبر پیشین خود، خلیفه جدید خود را معرفی کرد.

داعش روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای، با تایید مرگ رهبر پیشین خود «ابوابراهیم القرشی»، امیر جدید خود را با نام «ابوالحسن الهاشمی القرشی» معرفی کرد.

موسسه فرقان که ارگان رسمی دولت خودخوانده اسلامی است، با انتشار فایلی صوتی در شبکه اجتماعی تلگرام از پیروان خود درخواست کرد که با رهبر جدید بیعت کنند.

در این پیام ۱۲ دقیقه‌ای با اعلام اینکه رهبر جدید با تصمیم شورای رهبری معرفی شده‌است، ابوالحسن هاشمی را از مجاهدان برجسته معرفی کرده‌است.

کارشناسانی که فعالیت «دولت اسلامی» را از نزدیک دنبال می‌کنند، پیشتر پیش‌بینی کرده بودند که در روزهای آتی این گروه، جانشین قریشی و خلیفه جدید داعش را معرفی کند.

ابوالحسن الهاشمی که عراقی الأصل و از نوادگان پیامبر اسلام معرفی شده‌است، چندان شناخته شده نیست و بسیاری از کارشناسان بر این عقیده‌اند که ممکن است نام اصلی او چیز دیگری باشد و داعش برای حفظ هویت رهبران خود، دست به چنین تاکتیکی زده‌است.

شباهت نام رهبر جدید داعش با فرد دیگری با همین نام که در بهار سال گذشته توسط نیروهای عراقی در منطقه غزالیه بغداد دستگیر شد و مسئول هماهنگی و برنامه‌ریزی أمور انسانی داعش بود، این شائبه را تقویت بخشیده است.

ابوابراهیم القرشی، رهبر پیشین داعش در حدود پنج هفته پیش در عملیات هلی‌برن نیروهای آمریکایی در شمال‌غرب سوریه کشته شد.

کشته شدن قریشی ۴۵ ساله، ضربه سخت دیگری به خلافت بی‌قلمرو داعش بود که دو سال پیش ابوبکر البغدادی، رهبر قبلی خود، را در حمله‌ای مشابه از دست داده بود.

XS
SM
MD
LG