لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

نتایج یک نظرسنجی: نظر اکثر مسلمانان دنیا به داعش منفی است


حملات تروریستی اخیر باعث شده تا نام داعش یک بار دیگردر صدر خبرهای قرار بگیرد و این سوال مطرح می‌شود که آیا داعش اسلام را نمایندگی می‌کند؟ و این که آیا مسلمانان دنیا نظر مثبتی به اقدامات و عقاید داعش دارند؟

اندیشکده پیو برای پاسخ به این سوال به نتایج نظرسنجی در ۱۱ کشور که جمعیت مسلمان قابل توجهی دارند، رجوع کرده است. از پرسش‌شوندگان خواسته شده تا رویکرد خود را در قالب سه گزینه موافق، مخالف و بدون نظر اعلام کنند.

با استناد به نتایج این نظرسنجی که در عکس زیر هم قابل مشاهده است، در هیچ کدام از این کشورها بیش از ۱۴ درصد جمعیت، نظر مساعدی نسبت به داعش نداشتند.

در لبنان، کشور هم مرز سوریه که اخیرا قربانی حملات تروریستی داعش بوده، تقریبا تمام کسانی که در نظرسنجی پیو شرکت کردند، نظر منفی خود را اعلام کردند و در واقع نگاه ۹۹ درصد پرسش شوندگان مخالف بود.

اسرائیلی ها با ۹۷ درصد، و اردنی ها با ۹۴ درصد در رده دوم و سوم مخالفت با داعش قرار دارند.

نتایج یک نظرسنجی: نظر اکثر مسلمانان دنیا به داعش منفی است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

در نیجریه اما، نظریات مردم نسبت به گروه افراطی داعش بر اساس تعلقات مذهبی آنها بسیار متغیر بود. ۷۱ درصد مسیحیان این کشور نظری منفی داشتند، در حالی که در میان مسلمانان این رقم ۶۱ درصد بود.

پاکستان پایین‌ترین پاسخ های نامطلوب را داشت، چرا که در مقابل ۲۸ درصد نظر منفی، ۶۲ درصد نظر مشخصی نداشتند و ۹ درصد هم موافق بودند.

در مالزی هم نگاه ۶۷ درصد مسلمانان و ۶۵ درصد بودایی ها به داعش منفی بود. نکته قابل توجه اما این بود که ۱۲ درصد از مسلمانان نیجریه نظر مساعد داشتند. این رقم در مورد مسلمانان نیجریه به ۲۰ درصد می‌رسد.

برای اطلاع از تفکیک نظرات برحسب مذهب، نژاد و تقسیمات منطقه‌ای می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید.

XS
SM
MD
LG