لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

پلیس عربستان ۹ آمریکایی را به ظن فعالیت های تروریستی بازداشت کرد


پلیس ویژه عربستان - آرشیو
پلیس ویژه عربستان - آرشیو

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک نشریه عربستانی از بازداشت ۹ شهروند آمریکایی در میان ۳۳ مظنون به دست داشتن ترور در این کشور در هفته گذشته خبر داد.

نشریه سعودی گازت به نقل از منابعی که نامشان را فاش نکرد، گفته است چهار آمریکایی دوشنبه هفته پیش و پنج آمریکایی دیگر طی چند روز گذشته بازداشت شده اند.

واشنگتن - متحد عمده ریاض - گفته است که از این موضوع خبر داشته، ولی جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما از اخبار مبنی بر بازداشت شهروندان آمریکایی در عربستان سعودی مطلع هستیم."

او گفت وزارت خارجه آمریکا وظیفه خود می‌داند که به خروج شهروندان آمریکایی از عربستان کمک کند."

نشریه سعودی گازت گفت همزمان ۱۴ شهروند سعودی، سه یمنی، دو سوری، یک شهروند اندونزی، یک فیلیپینی، یک اماراتی، یک قزاق و یک فلسطینی بازداشت شده‌اند.

این نشریه اشاره نکرده که آیا هیچ یک از بازداشت‌شدگان و "مظنونان تروریسم" به گروه داعش مرتبط بوده است یا خیر. این گروه جهادی مسئولیت چندین حمله به نیروهای امنیتی و شیعیان عربستان در سال گذشته را برعهده گرفته است.

روز جمعه یک بمب‌گذار انتحاری به مسجدی شیعه در شرق عربستان حمله کرد. در این حمله چهار نفر کشته شدند. داعش مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

سعودی گازت گفت حدود ۵۳۲ مظنون داعش به اتهام توطئه حمله در عربستان در حال بازجویی هستند و قرار است بعدا محاکمه شوند.

آنها اعضای شش سلولی هستند که در جریان رشته عملیاتی در عربستان بازداشت شده‌اند. یک زن عربستانی و یک شهروند فیلیپین در میان این افراد است.

XS
SM
MD
LG