لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

دیدار وزیر دفاع آمریکا با نخست وزیر اقلیم کردستان عراق؛ قدردانی دو طرف از همکاری متقابل واشنگتن و اربیل


لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده - آرشیو
لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده - آرشیو

وزیر دفاع ایالات متحدە روز شنبه در بحرین با نخست وزیر اقلیم خودمختار کردستان عراق دیدار و بر ادامه همکاری با نیروهای پیشمرگه برای مقابله با داعش تاکید کرد.

لوید آستین در حاشیە «کنفرانس امنیتی منامە» کە توسط «موسسە بین المللی مطالعات استراتژیک» برگزار می شود، با مسرور بارزانی دیدار کرد.

وزیر دفاع ایالات متحدە پس از این دیدار در توئیتی اعلام کرد در دیدار با مسرور بارزانی قدردانی عمیق خود را نسبت بە تداوم همکاری واشنگتن و اربیل و همچنین سهم ارزشمند نیروهای پیشمرگه در جنگ داعش را ابراز کردە است.

مسرور بارزانی
مسرور بارزانی

حکومت اقلیم کردستان نیز در بیانیەای اعلام کردە کە مسرور بارزانی از حمایت‌های مداوم آمریکا قدردانی، و بر حل مشکلات بین اقلیم خودمختار کردستان و حکومت مرکزی عراق با هدف تامین امنیت مناطق مورد منازعە بین اربیل و بغداد تاکید کردە است.

طبق بیانیە حکومت اقلیم کردستان، لوید آستین در این دیدار بر حمایت مداوم از نیروهای پیشمرگه در جنگ داعش تاکید کردە است.

وزیر دفاع آمریکا همچنین با دو مقام عراقی دیگر دیدار و گفت وگو کرد. وی در دیدار با جمعه الجبوری وزیر دفاع عراق، بر اهمیت شراکت راهبردی بین دو کشور و ادامه مقابله با داعش تاکید کرد.

وزیر دفاع آمریکا امروز بە امارات متحدە عربی سفر کرد.

برت مک‌گورک، هماهنگ‌کنندە ویژە کاخ سفید در امور خاورمیانە و شمال آفریقا، نیز که همراه لوید آستین به منطقه رفته است، بر ادامە حمایت‌های آمریکا از نیروهای عراقی در جنگ با داعش تاکید کرد.

برت مک‌گورک بە تلویزیون روداو گفت، ثبات خاورمیانە ارتباط تنگاتنگی با منافع ایالات متحده دارد.

وی همچنین با رد ادعای باز شدن فضای بین المللی در برابر سوریە با توجە بە وجود رژیم بشار اسد، گفت: «من هیچ‌گونە عادی سازی واقعی روابط با رژیم اسد را نمی‌بینم.»

XS
SM
MD
LG