لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۱

عملیات کم‌سابقه آمریکا در شمال‌شرقی سوریه؛ یک فرمانده داعش کشته شد


داعش در سوریه.
داعش در سوریه.

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ششم اکتبر در یک حمله کم‌سابقه به روستای قامشلی، یک فرمانده داعش را که در آنجا پنهان شده بود، از پا درآورد.

منطقه قامشلی در شمال شرقی سوریه و در نزدیکی مرز آن کشور با ترکیه – که هدف حمله نیروهای آمریکایی قرار گرفت – همچنان تحت کنترل دولت سوریه است. رویترز به نقل از دو منبع امنیتی می‌نویسد ایالات متحده پیشتر نیز حملاتی را در سوریه علیه اعضای دولت اسلامی انجام داده است، اما عملیات روز پنجشنبه اولین عملیات شناخته شده در منطقه‌ای بود که تحت کنترل نیروهای وفادار به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه انجام گرفت.

تلویزیون دولتی سوریه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد سحرگاه پنجشنبه، نیروهای ویژه آمریکایی در عملیاتی کم‌سابقه به روستای ملوک سرای در شمال شرقی استان حسکه – که همچنان تحت کنترل دولت سوریه است – حمله کردند. تلویزیون سوریه در ادامه گفته که در این عملیات یک نفر کشته و شماری اسیر شده اند، اما جزئیات بیشتری در مورد هویت این افراد ارائه نکرده است.

سرهنگ جوزف بوچینو سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده به رویترز گفت که نیروهای آمریکایی در حمله سحرگاهی در شمال شرق سوریه یک عامل داعش را "هدف" قرار دادند، اما کشته یا دستگیر شدن این فرد را تایید نکرد.

از سوی دیگر، دو منبع امنیتی به رویترز گفتند مردی که کشته شد یکی از مقامات دولت اسلامی تحت تعقیب ایالات متحده بود. آنها افزودند «عملیات هوایی که یکی از رهبران کلیدی داعش را در منطقه تحت کنترل دولت سوریه هدف قرار داد، موفقیت آمیز بود.»

این منبع گفت مردی که کشته شد مسئول هماهنگی میان هسته‌های عملیات مخفیانه دولت اسلامی در منطقه بود، و «مردم فکر میکردند که او یک چوپان محلی است. هیچ کس هویت واقعی او را نمیداند.» منبع دوم تأیید کرد که فرد کشته شده یکی از مقامات دولت اسلامی بوده و گفت که نیروهای آمریکایی جسد او را هنگام بازگشت با خود برده‌اند.

به گفته افراد محلی، این مرد در سالهای اخیر از مکانی در نزدیکی مرز با عراق که زمانی پایگاه داعش بود، به روستای ملوک سرای نقل مکان کرده بود.

هدف عملیات هوایی آمریکا گسترش دامنه هدف قرار دادن اعضای داعش در مناطق مختلف سوریه است. منابع محلی گفتند که نیروهای آمریکایی همچنین به یک ساختمان مورد استفاده نیروهای امنیتی سوریه یورش بردند و چند نفر را در آنجا بازداشت کردند.

XS
SM
MD
LG