لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۷

شهروندان فرانسه و بریتانیا در میان جهادی‌های ویدئوی جدید داعش


به گزارش رسانه‌های اروپایی، به نظر می‌رسد یک دانشجوی پزشکی بریتانیایی و یک شهروند فرانسه که سال گذشته به سوریه سفر کرده بودند، در میان افرادی هستند که تصویر آنها در آخرین ویدئوی منتشر شده گروه موسوم به «دولت اسلامی» نشان داده شده است.

گروه افراطی دولت اسلامی (داعش) روز یکشنبه ویدئویی را منتشر کرد که در آن تصاویر گردن زدن چندین نفر، از جمله عبدالرحمن (پیتر) کاسیگ یک امدادگر ۲۶ ساله آمریکایی که حدود ۱۳ ماه پیش در سوریه ربوده شده بود، نشان داده شده است.

در این ویدئوی ۱۵ دقیقه‌ای، علاوه بر جلاد سیاه‌پوش داعشی که سر بریده شده آقای کاسیگ را نشان می‌دهد، تعداد دیگری از پیکارجویان داعش نیز حضور دارند که صورت خود را نپوشانده‌اند و چندین نفر که گفته می‌شود از اعضای ارتش سوریه هستند را به قتل می‌رسانند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از ساکنان شهر کاردیف پایتخت ولز به نام احمد مثنی به روزنامه بریتانیایی «دیلی میل» گفته است که فرزند ۲۰ ساله خود به نام ناصر را در میان ۱۶ جهادی که در این ویدئوی جدید داعش نشان داده شده‌اند را دیده است.

وی در ادامه گفته است البته «کاملا مطمئن نیست» که آیا مرد نشان داده در ویدئو پسر او باشد، اما می‌گوید شبیه فرزندش است. با این حال روزنامه دیلی میل می‌گوید فردی که به نظر می‌رسد ناصر مثنی باشد، در کنار داعشی سیاه‌پوش ملقب به «جان جهادی» ایستاده است.

وی در ویدئوی دیگری که داعش در ماه ژوئن منتشر کرده بود، از مسلمانان خواسته بود که به داعش بپیوندند.

در همین حال وزیر کشور فرانسه نیز اعلام کرده است که بر اساس گزارش کارشناسان و تحلیلگران امنیتی، یکی از افرادی که در این ویدئو اسرا را به محل اعدام هدایت می‌کنند، یک شهروند فرانسه به نام ماکسیم اوشار است که در ماه اوت سال ۲۰۱۳ میلادی (تابستان ۱۳۹۲) اروپا را به مقصد سوریه ترک کرده بود.

به گفته برنارد کازنو، بر اساس تحلیل ارائه شده، «احتمال زیادی وجود دارد که این شهروند فرانسوی مستقیماً در این اقدام ذلیلانه شرکت داشته است.» ماکسیم اوشار تابستان گذشته در مصاحبه‌ای با تلویزیون فرانسه گفته بود هدفش از سفر به سوریه و پیوستن به داعش، «شهادت» بوده است.

وزیر کشور فرانسه اواخر شهریور ماه گفته بود حدود ٩۳٠ نفر از شهروندان یا افراد ساکن فرانسه «درگیر فعالیت‌های جهادی» در عراق یا سوریه هستند.

برآوردها نشان می‌دهد که هزاران نفر از شهروندان یا ساکنان کشورهای غربی، در طی چند سال گذشته به گروه‌های شورشی در سوریه پیوسته‌اند و دولت‌های غربی از این نگران هستند که آنها در بازگشت به کشورهای خود، دست به اقدامات تروریستی بزنند.

در لندن، دیوید کامرون ریاست یک نشست اضطراری که قرار است ظرف ۳۶ ساعت آینده برگزار شود را به عهده خواهد گرفت که در آن گزارش مقام‌های اطلاعاتی و امنیتی بریتانیا از آخرین ویدئوی منتشر شده توسط گروه موسوم به دولت اسلامی را دریافت و به بررسی آن خواهد پرداخت.

ساعاتی پس از انتشار این ویدئو در روز یکشنبه، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در بیانیه‌ای قتل پیتر کاسیگ که در دوران اسارت مسلمان شده و نام خود را به عبدالرحمن تغییر داده بو را تائید و آن را «عملی کاملاً شیطانی» توسط یک گروه تروریستی توصیف کرد.

آقای کاسیگ سومین شهروند آمریکاست که تاکنون تصاویر ویدئویی قتل آنها توسط داعش منتشر شده است. گروه دولت اسلامی پیشتر ویدئوی گردن زدن جیمز فولی و استیون ساتلوف دو خبرنگار آمریکایی را منتشر کرده بود.

این گروه همچنین با انتشار ویدئوهای مشابهی، دیوید هینز و آلن هنینگ دو شهروند بریتانیایی را گردن زده بود و در آخرین آن که روز ۱۲ مهر ماه منتشر شد، علاوه بر قتل هنینگ، یک پیکارجوی داعشی با نشان دادن تصویر پیتر کاسیگ، تهدید می‌کند او نفر بعدی خواهد بود که گردن زده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG