لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

انتشار ویدئوی گردن زدن یک فرانسوی توسط گروه «دولت اسلامی»


پیکارجویان یک گروه وابسته به گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» در الجزایر، دقایقی پیش با انتشار ویدئویی ادعا کردند که یک شهروند فرانسوی به نام هروه گوردِل که به گروگان آن گروه درآمده بود را گردن زده‌اند.

اروه گوردل، راهنمای تورهای کوهنوردی، روز ۲۲ سپتامبر توسط این گروه در الجزایر ربوده شده بود.

گروگانگیران اعلام کرده بودند که اسارت این شهروند فرانسوی به تلافیِ شرکت فرانسه در حملات هوایی علیه گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق بوده است و ۲۴ ساعت به فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه مهلت داده بودند تا از عملیات نظامی علیه مواضع داعش انصراف دهد.

رئیس جمهوری فرانسه روز گذشته در نیویورک اعلام کرد کشورش به هیچ عنوان در مقابل تهدیدات این چنینی کوتاه نخواهد آمد.

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در پاریس، مانوئل والس ‌نخست‌وزیر فرانسه گفته است هنوز نمی‌تواند صحت این ویدئوی منتشر شده و کشته شدن گروگان فرانسوی را تایید کند.

در همین حال روزنامه لوموند به نقل از منابع آگاه خبر از واکنش فرانسوا اولاند طی ساعات آینده داده است.

در صورت تائید صحت این ویدئو، هروه گوردل، چهارمین شهروند غربی است که پس از به اسارت در آمدن توسط پیکارجویان افراطی داعش، گردن زده می‌شود.

در نخستین مورد، جیمز فولی خبرنگار آمریکایی در اواخر مرداد ماه توسط نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی گردن زده شد، در میانه شهریور ماه نیز دومین خبرنگار آمریکایی به نام استیون ساتلوف به همان روش گردن زده شد و گروه داعش در همان ویدئو تهدید به قتل یک شهروند بریتانیایی که در اختیار آن گروه بود کرد.

کمتر از دو هفته بعد، ویدئوی قتل دیوید هینز شهروند بریتانیایی توسط یکی از پیکارجویان گروه موسوم به دولیت اسلامی منتشر شد.

انتشار این ویدئوها موجب شد باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنانی راهبرد کشورش را در مبارزه با این گروه افراطی برای مردم تشریح کند و از تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی به منظور انجام حملات نظامی علیه مواضع پیکارجویان داعش در عراق و سوریه خبر دهد.

به نظر می‌رسد انتشار این ویدئو واکنشی باشد به ادامه حملات هوایی آمریکا و متحدان آن علیه مواضع داعش در عراق، و نیز آغاز حملات علیه آن گروه افراطی در داخل خاک سوریه.

XS
SM
MD
LG