لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

وزیر ارتباطات ایران: تعرفه اینترنت افزایش نیابد امسال «کیفیت» کنونی را نخواهیم داشت


لوگوی شبکه‌های اجتماعی گوناگون
لوگوی شبکه‌های اجتماعی گوناگون

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران که پیش از این گفته بود کسی حق ندارد به بهانه «افزایش حق‌السهم اپراتورها به دولت در بودجه»، تعرفه اینترنت را افزایش دهد، اکنون می‌گوید افزایش تعرفه اجتناب‌ناپذیر است، در غیر این صورت «کیفیت شبکه‌ای که اکنون داریم»، در سال ۱۴۰۱ نخواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، عیسی زارع‌پور روز سه‌شنبه ۲ فروردین تصریح کرد که هدف «اصلاح» تعرفه‌های اینترنت به نحوی است که از نظر مالی و اقتصادی به مردم فشاری وارد نشود، چرا که «می‌دانیم مردم درگیر انواع و اقسام تورم‌ها هستند.»

او با بیان این که «چرخ صنعت ارتباطات با درآمد ناشی از صوت و دیتا می‌چرخد»، افزود که بخشی از کندی سرعت اینترنت به دلیل نیاز به منابعی است که تأمین نشده و این منابع باید یا از طریق دولت تزریق شود یا «از طریق مردم» تأمین شود.

زارع‌پور پیش از این گفته بود که در ۱۰ سال گذشته به دلایل مختلفی توسعه مناسب صورت نگرفته که یکی از آنها دست‌نخوردن تعرفه‌های تلفن ثابت است که موجب شده هزینه‌ها چندبرابر شود و توسعه لازم انجام نشود. بخشی از اختلالاتی که داشتیم ناشی از همین شبکه بوده و مشکل به «لینک‌های ارتباطی شرکت‌ مخابراتی ایران که در بعضی از شهرها اشباع شده بود» برمی‌گردد.

در روزهای ۲۳ و ۲۴ اسفند چند شهر اطراف تهران با اختلال دوروزه اینترنت اپراتورهای ثابت و همراه مواجه شدند که علت آن وقوع آتش‌سوزی در «حوضچه فیبر مخابرات» اعلام شد.

پیش از آن نیز در روز ۱۳ اسفند اینترنت برخی شهروندان در تهران و کرج به طور گسترده برای ساعت‌ها قطع شد. مقامات مسئول علت آن اختلال را آتش‌سوزی در یک مرکز داده‌های اینترنت اعلام کردند.

از سویی، برنامه محدودسازی و کنترل اینترنت با عنوان طرح موسوم به «صیانت» در مجلس شورای اسلامی در دست تدوین است. طرحی که تسلط سپاه پاسداران و نیروهای مسلح بر اینترنت کشور را به دنبال خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG