لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۱

دو درصد از درآمد مبادلات بانکی به «پلیس فتا» اختصاص یافت


مجلس شورای اسلامی. آرشیو
مجلس شورای اسلامی. آرشیو

مجلس شورای اسلامی تصویب کرد که دو درصد از درآمد کسب‌شده از تراکنش‌های نظام بانکی ایران به «پلیس فتا»، که متولی نظارت بر اینترنت و فضای مجازی است، تعلق بگیرد.

بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در روز دوشنبه ۱۶ اسفند، همه بانک‌ها و موسسات اعتباری موظف شدند دو درصد از درآمد حاصل از تراکنش‌های نظام بانکداری الکترونیکی را به خزانه‌داری کل کشور واریز کنند تا صد درصد این بودجه برای تقویت نیروی انتظامی «فضای تولید و تبادل اطلاعات» صرف شود.

این در حالی است که مجلس همچنان طرح «صیانت از کاربران فضای مجازی» را در دست تدوین دارد؛ طرحی که از آن به عنوان یکی از خواسته‌های اصلی رهبر جمهوری اسلامی ایران نام برده می‌شود.

روز جمعه مرتضی آقاتهرانی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، گفته بود «تبیین» در زمینه فضای مجازی «بسیار ضعیف» است و «دشمنان مختلفی می‌خواهند فضای مجازی در ایران کاملا رها باشد تا بتوانند نقشه‌های خود را در این حوزه اجرایی کنند.»

کنترل فضای مجازی و برخورد با آن چه «جرایم اخلاقی»، «ناهنجاری‌ها»، و «تخلف» نامیده می‌شوند از جمله فعالیت‌های پلیس فتا است.

راه‌اندازی فروشگاه‌های مجازی در پلتفرم‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی، از جمله اینستاگرام، به یکی از راه‌های کسب درآمد مردم تبدیل شده است و کنترل این دست از دادوستدها می‌تواند یکی از اهداف افزایش اعتبار مالی پلیس «فضای تولید و تبادل اطلاعات» تلقی شود.

XS
SM
MD
LG