لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

تهدید امام‌جمعه زاهدان توسط سپاه: برایتان گران تمام می‌شود


مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان. (آرشیو)
مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان. (آرشیو)

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، را متهم به «هیجانی کردن» جوانان کرد و هشدار داد: «ممکن است برایتان گران تمام شود.»

رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران بیانیه‌ای کوتاه منتشر کردند که در آن آمده است: «آقای عبدالحمید تشویق جوانان و هیجانی کردن آنها علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ممکن است برایتان گران تمام شود. این آخرین هشدار است.»

مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه ٢٩ مهر از سکوت «مسئولان رده‌بالا» و در راس آنها علی خامنه‌ای درباره کشتار «ده‌ها» نمازگزار زاهدانی در روز ٨ مهر به شدت انتقاد کرد و خواستار پاسخگویی آنها شد.

مسئولان جمهوری اسلامی در پاسخ به فراخوان‌های گروه‌های مدافع حقوق بشر مبنی بر تحقیق و مجازات عاملان حمله به نمازگزاران بلوچ، آن را به نام «مقابله با اغتشاشگران» و «حراست از تمامیت ارضی» توجیه و تحسین کرده‌اند.

بسیاری از فعالان اقلیت‌های قومی از قبیل بلوچ‌ها و کردها در هفته‌های اخیر جمهوری اسلامی را متهم کرده‌اند به منظور منحرف کردن توجه از اعتراضات جاری ضدحکومتی، اقدام به سرکوب شدید آنها کرده است. جمهوری اسلامی این اتهامات را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG