لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

کشتار زاهدان | تائید مرگ ۲۵ نفر توسط مقامات ایران؛ فعالین بلوچ: آمار ۹۵ کشته درست است


قربانیان حمله مسلحانه ماموران جمهوری اسلامی به مسجد در زاهدان (۸ مهر) - عکس از کمپین فعالین بلوچ
قربانیان حمله مسلحانه ماموران جمهوری اسلامی به مسجد در زاهدان (۸ مهر) - عکس از کمپین فعالین بلوچ

ده روز از حمله ماموران جمهوری اسلامی به مردم در نماز جمعه زاهدان گذشته، مقامات رسمی جمهوری اسلامی می‌گویند ۲۵ نفر در این حمله کشته‌شدند در حالیکه مخالفان جمهوری اسلامی از مرگ دست‌کم ۹۵ خبر می‌دهد.

روز جمعه هشتم مهرماه پس از نماز جمعه زاهدان قرار بود تجمعی در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ شکل بگیرد اما در پایان نماز و قبل از تجمع، ماموران امنیتی با شلیک مستقیم گلوله دهها نفر را کشته و مجروج کردند.

رسانه‌های دولتی ایران اطلاع‌رسانی چندانی درباره این رویداد نکرده‌اند و تنها خبرگزاری ایلنا گفتگویی با حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس منتشر کرده که برخی جزئیات این واقعه در آن بیان شده است. این نماینده مجلس گفته که شخصا از پزشکی قانونی تعداد کشته‌شدگان را پرسیده و به او گفته‌اند ۲۵ نفر کشته‌شدند. آماری که این نماینده مجلس داده بالاتر از آماری است که استاندار سیستان و بلوچستان داده بود. او گفته بود در زاهدان تنها ۱۹ نفر جان باختند.

در مقابل ادعای مقامات حکومت، کمپین فعالان بلوچ که مقر آن در بریتانیا است در تازه‌ترین گزارش خود نوشت «تاکنون هویت ۹۵ شهروند بلوچ که با تیراندازی نیروهای نظامی در مصلای اهل سنت زاهدان و پس از آن در اعتراضات کشته شدند توسط کمپین فعالین بلوچ به ثبت رسیده است».

پیش از این، نهاد عفو بین‌الملل کشته‌شدن دست‌کم ۸۲ شهروند در زاهدان را تائید کرده بود.

مولوی عبدالحمید امام‌ جمعه اهل سنت زاهدان پیش از این درباره حمله مرگبار به مردم زاهدان اعلام کرد که تک‌تیراندازهای یگان ویژه‌ و لباس‌شخصی‌ها با استقرار در کلانتری و با هدف کشتن، اقدام به شلیک گلوله جنگی به سر و قلب مردم کردند.

XS
SM
MD
LG