لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۸

سپاه پاسداران تجربیات پهپادی خود را در اختیار روسیه، بلاروس و ارمنستان می‌گذارد


یک فروند پهپاد شناسایی- تهاجمی مهاجر ۶ ساخته شده در ایران - آرشیو
یک فروند پهپاد شناسایی- تهاجمی مهاجر ۶ ساخته شده در ایران - آرشیو

پس از انتشار خبر تمرین کار با پهپادهای جمهوری اسلامی از سوی نظامیان روسی در رسانه‌های آمریکایی، یک مقام سپاه پاسداران تأیید کرد که علاوه بر روسیه، بلاروس و ارمنستان نیز در این تمرین‌ها حضور دارند.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران در روز دوشنبه ۲۴ مرداد، علی بلالی مشاور عالی فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از این تمرین‌ها به عنوان «مسابقات بین‌المللی نظامی» نام برد که با میزبانی نیروی هوافضای سپاه از امروز دوشنبه، به مدت دو هفته تا ششم شهریور در کاشان برگزار می‌شود.

این مقام سپاه با بیان این که «بیش از ۷۰» نظامی از کشورهای روسیه، بلاروس و ارمنستان در این تمرین‌ها حضور دارند، تأکید کرد که این برنامه دو هفته‌ای برای «ارتقای سطح آمادگی و توان رزم و انتقال تجربیات و دست‌یافته‌های نظامی در زمینه پهپاد به کشورهای دوست است.»

رسانه‌های آمریکایی پیش از این گزارش داده‌اند که جمهوری اسلامی ایران از چند هفته پیش، آموزش نیروهای روسیه برای کار با پهپادهایش را آغاز کرده است.

این گزارش‌ها، بنا بر اسنادی که کاخ سفید از طبقه‌بندی خارج کرده، نشان می‌دهد که به تازگی هیئتی از روسیه از یک پایگاه پهپادی ایران بازدید کرده و با دو پهپاد قابل استفاده در اوکراین آشنا شده است.

بنا به گزارش وال‌استریت ژورنال، روسیه قصد دارد با پهپادهایی که از ایران تحویل می‌گیرد، با پهپادهای ساخت ترکیه که اوکراین در اختیار دارد، مقابله کند.

پیش از این ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ، با اشاره به تلاش جمهوری اسلامی ایران برای فروش پهپاد به روسیه و احتمال استفاده ارتش روسیه از آنها در جنگ اوکراین، آن را «یک ایده بسیار بسیار بد برای ایران» توصیف کرده بود.

XS
SM
MD
LG