لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

سفر هیات ایرلندی به ایران؛ صادرات لبنیات در صدر گفت‌گوها


ایرلند با ۲ و هشت دهم درصد سهم کوچکی از صادرات مواد لبنی به ایران در سال ۲۰۱۵ داشته است
ایرلند با ۲ و هشت دهم درصد سهم کوچکی از صادرات مواد لبنی به ایران در سال ۲۰۱۵ داشته است

رسانه‌های ایرلندی از سفر یک هیات اقتصادی به سرپرستی وزارت کشاورزی و شورای مواد غذایی ایرلند به ایران در هفته جاری خبر داده‌اند که هدف اصلی آن توسعه روابط تجاری و به ویژه سرمایه‌گذاری در صنایع لبنی ایران است.

وبسایت "فارمرز جورنال" ضمن اعلام این خبر، نوشت، با لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در دی ماه گذشته پس از اجرای توافق هسته‌ای با جامعه جهانی، فرصت بزرگی برای صادرات لبنیات ایرلند به ایران فراهم کرده است.

این پایگاه خبری صنایع کشاورزی ایرلند، ایران را دومین اقتصاد بزرگ خاور میانه معرفی کرده و نوشته است، با وجود تحریم‌ها و تلاش برای خودکفایی، واردات محصولات لبنی ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۳۰۰ میلیون دلار بوده است.

بر اساس این گزارش، ایران در سال گذشته میلادی بیش از ۳۷ هزار تن کره وارد کرده است و انتظار می‌رود با رشد تقاضا برای این کالا در طول چهار سال آینده، حجم واردات این محصول به ۶۰ هزار تن افزایش یابد.

با این حال، ایرلند با ۲ و هشت دهم درصد سهم کوچکی از صادرات مواد لبنی به ایران در سال ۲۰۱۵ داشته است ؛ در حالی که نیوزیلند با ۵۹ و هشت دهم درصد بیشترین ججم صادرات لبنیات به آن کشور را به خود اختصاص داده است.

هیات ایرلندی که در حال حاضر در ایران به سر می‌برد، علاوه بر نمایندگانی از وزارت کشاورزی و شورای مواد غذایی، شامل نمایندگانی از ۱۷ شرکت تولید کننده مواد خوراکی و لبنی ایرلند است.

این هیات قرار است علاوه بر دیدار با نمایندگان شرکت‌ها و صنایع لبنیات ایران، از برخی کارخانه‌ها و تاسیسات فرآوری مواد لبنی و خوراکی نیز بازدید کنند.

XS
SM
MD
LG