لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

استقبال حیدر العبادی از حمله احتمالی روسیه به داعش در خاک عراق


حیدر العبادی نخست وزیر عراق
حیدر العبادی نخست وزیر عراق

با آغاز بمباران هوایی مناطقی از سوریه توسط نیروهای نظامی روسیه، حیدر العبادی نخست وزیر عراق می‌گوید از این که حملات روسیه برای شکست داعش به عراق نیز کشیده شود، استقبال می‌کند.

آقای العبادی در مصاحبه با شبکه خبری فرانسه 24گفت: "این احتمال وجود دارد. اگر به ما پیشنهادش را بدهند آن را بررسی می‌کنیم. در واقع من از آن استقبال می‌کنم."

مصاحبه عبادی با این شبکه فرانسوی روز پنجشنبه پخش می شود. عبادی در این اظهارات گفته است چنین حملاتی به عراق "هنوز" مطرح نشده است.

به گزارش واشنگتن پست، در صورتی که دامنه حملات هوایی روسیه به عراق نیز کشیده شود، نقش نیروهای آمریکایی در مبارزه با داعش در عراق کمرنگ می‌شود.

ایلیا روگاچف دیپلمات و از مدیران ارشد وزارت خارجه روسیه به ریا نووستی، خبرگزاری دولتی روسیه گفته است که دولت عراق از روسیه درخواست دخالت کند، مسکو انجام حملات هوایی علیه مواضع داعش در عراق را مد نظر قرار می‌‌دهد.

عراق به تازگی از تاسیس یک هسته اشتراک‌گذاری اطلاعات امنیتی با روسیه، سوریه و ایران خبر داد.

این امر نگرانی واشنگتن را برانگیخته چرا که ممکن است اطلاعات امنیتی که با عراق تقسیم می‌کند در اختیار دشمنان آمریکا قرار گیرد.

اما حیدر العبادی می‌گوید عراق باید در مبارزه با داعش به حمایت همه جانبه نیاز دارد و تمامی طرف‌ها را به همکاری در هدف مشترک مقابله با جهادگران افراطی ترغیب کرد.

استقبال العبادی از پیشنهاد روسیه برای انجام حملات هوایی ضد داعش در عراق
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

​دولت خودخوانده اسلامی مناطق بزرگی از عراق و سوریه را تصرف کرده است. نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از یک سال پیش حملات هوایی را علیه مواضع داعش در سوریه انجام داده است. نیروهای آمریکایی در عراق عمدتا در شمال این کشور و در حمایت از نیروهای کرد در مبارزه با داعش عمل می‌کنند.

برخی مقامات عراقی نگران هستند که کشورشان صحنه جنگ میان آمریکا و روسیه شود.

XS
SM
MD
LG