لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

نخست‌وزیر عراق برای اولین‌بار پس از آغاز جنگ سوریه به آن کشور سفر کرد


بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در کنار محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در کنار محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، روز یکشنبه ۱۶ ژوئیه سفر خود به سوریه را با هدف تامین امنیت مرزهای مشترک و تقویت روابط اقتصادی آغاز کرد.

این اولین سفر یک نخست‌وزیر عراق به سوریه از زمان آغاز جنگ داخلی این کشور در سال ۲۰۱۱ است.

بغداد و دمشق روابط اقتصادی، نظامی، و سیاسی نزدیکی با ایران دارند و طی جنگ داخلی سوریه و به‌رغم قطع روابط دیگر کشورهای عرب با دمشق، این روابط را حفظ کردند.

فرهاد علاالدین، مشاور روابط خارجی نخست‌وزیر عراق، گفت آقای سودانی قرار است موضوعاتی همچون مقابله با ورود مواد مخدر از جمله کاپتاگون و نیز نفوذ شبه‌نظامیان داعش به مرز مشترک ۶۰۰ کیلومتری دو کشور را به بحث بگذارد.

همکاری‌های تجاری و اقتصادی و بازگشایی خط لوله صادرات نفت از طریق دریای مدیترانه، از دیگر موضوعاتی است که نخست‌وزیر عراق در دیدار با مقامات سوریه به بحث خواهد گذاشت.

سفر سودانی همزمان با تلاش دیگر کشورهای عرب برای بازسازی روابط خود با دمشق پس از سال‌ها تنش صورت میگیرد.

سوریه در سال ۲۰۱۱ به دلیل سرکوب خشونت‌بار معترضان توسط بشار اسد از اتحادیه عرب اخراج شد و چند دولت عرب خلیج فارس به پشتیبانی از مخالفان مسلح اسد پرداختند.

اما بشار اسد با بهره‌گیری از پشتیبانی نظامی و اقتصادی روسیه و ایران توانسته کنترل بخش اعظم خاک سوریه را در دست گیرد.

سوریه در ماه مه دوباره عضویت در اتحادیه عرب را به دست آورد و اکنون کشورهای منطقه به دنبال گفت‌وگو با بشار اسد به منظور پایان دادن به قاچاق مواد مخدر و بازگشت میلیون‌ها آواره سوری به کشورشان هستند.

سوریه موافقت کرده به پایان قاچاق مواد مخدر بیرون مرزهایش در کشورهای اردن و عراق کمک کند.

مقامات بلندپایه سوریه و نزدیکان بشار اسد طی ماه‌های اخیر به اتهام دست‌داشتن در تجارت مواد مخدر، تحت تحریم ایالات متحده، بریتانیا، و اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند.

دولت سوریه، به‌رغم وجود مدارک فراوان، دست‌داشتن در قاچاق مواد مخدر را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG