لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۸

پارلمان عراق «حشد الشعبی» را به عنوان نیروی ذخیره ارتش برسمیت شناخت


برخی از سران و اعضای شبه نظامیان شیعه «حشد الشعبی»
برخی از سران و اعضای شبه نظامیان شیعه «حشد الشعبی»

پارلمان عراق روز شنبه ۶ آذر با رأی خود به گروه شیعه «حشد الشعبی» یا بسیج مردمی، جایگاهی قانونی در ساختار نظامی کشور به این گروه داد که بر اساس آن از این شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران به عنوان نیروهای ذخیره در پلیس و ارتش عراق و به منظور مقابله با تهدیدهای امنیتی و تروریستی، همچون داعش، استفاده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در حالی که سیاستمداران و قانونگذاران سنی عرب در مجلس عراق با این طرح مخالف بوده و گفته اند که چنین طرحی نشانگر حکومت دیکتاتوری اکثریت شیعه کشور است، اما این لایحه با کسب ۲۰۸ رأی موافق در پارلمان ۳۲۷ نفری عراق تصویب و وارد قانون شد.

اسامه نجیفی، سیاستمدار سنی عراقی و یکی از سه معاون ریاست جمهوری عراق، در واکنش به تصویب این لایحه گفت «اکثریت حق این را ندارند که سرنوشت تمام افراد دیگر را تعیین کنند. سیاست باید شامل همه شود. این قانون باید تغییر کند.»

بنا به لایحه تصویب شده، شبه نظامیان حشد الشعبی تحت فرمان حیدر العبادی نخست وزیر شیعه عراق عمل خواهند کرد. این گروه شبه نظامی شیعه همچنین واجد شرایط برای دریافت حقوق ماهیانه و بازنشستگی مشابه آنچه نیروهای پلیس و ارتش هستند خواهند بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG