لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۸

مقتدی صدر از قانون‌گذاران عراقی همسو با خود خواست استعفا دهند


مقتدی صدر - آرشیو
مقتدی صدر - آرشیو

مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی، روز یکشنبه در بیانیه‌ای از قانونگذاران همسو با خود در مجلس خواسته است که استعفای خود را به رئیس مجلس ارائه کنند.

با گذشت هشت ماه از انتخابات پارلمانی در عراق هنوز دولتی تشکیل نشده است و به نظر می‌رسد راه‌حل روشنی نیز برای خروج از این بن‌بست وجود نداشته باشد.

نخبگان سیاسی عراق، حتی در شرایطی که این کشور با چالش‌های متعددی از جمله بحران غذایی قریب‌الوقوع ناشی از خشکسالی و جنگ در اوکراین مواجه است، درگیر رقابت برای کسب قدرت هستند.

دولت سرپرست، قادر به پرداخت هزینه‌های حیاتی نیست و بیکاری، کمبود آب، و نگرانی در مورد امنیت غذایی خشم عمومی را برانگیخته است.

انتخابات این دوره در واکنش به اعتراضات گسترده‌ سال ۱۳۹۸، زمانی که ده‌ها هزار نفر علیه فساد، ناکارآمدی دولت، خدمات نامناسب، و بیکاری تظاهرات کردند، چند ماه زودتر برگزار شد.

در این انتخابات، روحانی بانفوذ شیعه مقتدی صدر پیروز شد اما رقبای شیعه مورد حمایت ایران که حدود دو سوم کرسی‌های خود را از دست داده بودند، نتایج این انتخابات را رد کردند.

حامیان صدر ۱۵۵ کرسی از ۳۲۹ کرسی پارلمان عراق را در دست دارند.

مقارن با اعلام این تصمیم محمد الحلبوسی، رئیس مجلس عراق، با انتشار توییتی گفت که «با اکراه» این تصمیم را پذیرفته است. حلبوسی افزوده که تلاش‌های «صادقانه‌ای» جهت منصرف کردن این روحانی شیعه از تصمیم‌اش صورت داده‌اند اما صدر بر عزم خود راسخ است.

XS
SM
MD
LG