لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۸

دیدبان حقوق بشر: اقدام پیشمرگه‌ها در تخریب خانه‌های اعراب می تواند جرائم جنگی باشد


مقام های ارشد نظامی کردهای پیشمرگه در عراق
مقام های ارشد نظامی کردهای پیشمرگه در عراق

یک سازمان بین المللی حقوق بشری می گوید کردهای پیشمرگه عراقی که در حال جنگ با داعش هستند خانه های اعراب در چندین شهر و روستای عراق را ویران کرده اند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان دیدبان حقوق بشر روز یکشنبه ۲۳ آبان اعلام کرد این تخریب ها از سوی کردهای پیشمرگه می تواند جرایم جنگی محسوب شود.

بر اساس این گزارش، سازمان دیدبان حقوق بشر اعلام کرد تخلفات پیشمرگه‌ها بین سپتامبر ۲۰۱۴ تا مه ۲۰۱۶ در ۲۱ شهر و روستای محلات مورد مناقشه در استان های کرکوک و نینوا صورت گرفته است و که «یک روند روشن تخریب های غیرقانونی است.»

کردهای پیشمرگه و نیروهای مسلح عراقی از سال ۲۰۱۴ و به دنبال تسخیرهای داعش در عراق دشمنی مشترک پیدا کردند. نیروهای عراقی به همراه پیشمرگه ها مورد حمایت آمریکا ارتشی صدهزار نفری را تشکیل می دهند که به مبارزه با پیکارجویان داعش پرداخته اند.

با این حال خصومت میان کردها و اعراب عراق سابقه ای چند دهه ای دارد، بویژه تحت سلطه صدام حسین که سیاستی سرکوبگرایانه علیه اقلیت کرد اتخاذ کرده بود.

خبرگزاری رویترز ماه گذشته خبر داد کردهای پیشمرگه عراقی از جنگ علیه داعش به عنوان ابزاری برای تسویه حساب سرکوب های گذشته استفاده می کنند و به دنبال گرفتن زمین های بیشتر در عراق هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG