لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۸

ارتش و نیروهای امنیتی عراق به موصل نزدیک می شوند


یک افسر ارتش عراق در روستای شورا پس از بیرون راندن نیروهای داعش بر سر پسری روستایی بوسه می زند
یک افسر ارتش عراق در روستای شورا پس از بیرون راندن نیروهای داعش بر سر پسری روستایی بوسه می زند

ارتش و نیروهای امنیتی عراق روز یکشنبه از جبهه جنوبی و جنوبی شرقی به سمت موصل پیشروی کردند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات عراقی گفت نیروهای ارتشی و امنیتی این کشور روز یکشنبه ۹ آبان به پشتیبانی نیروهای ائتلاف که از سوی آمریکا رهبری می شوند به سمت نیروهای داعش در موصل پیشروی کردند.

پیشروی این نیروها به سمت موصل از حومه جنوبی و جنوب شرقی بوده است. این نیروها موفق شدند روستای «علی رش» در هفت کیلومتری موصل را از دست نیروهای داعش پس بگیرند.

یک مقام عراقی گفت نیروهای امنیتی مستقر در جنوب موصل، پیشروی خود را از شهر «شورا» که روز شنبه از دست نیروهای داعش گرفته شد آغاز کردند.

به گفته یک مقام عراقی، نیروهای امنیتی از جنوب موصل و در جوار رود دجله به سمت شهر «حمام العلیل» در حرکت هستند. حمام العلیل آخرین شهر بزرگ میان شورا و موصل است.

ارتش و نیروهای امنیتی دولت مرکزی عراق به همراه نیروهای کرد عراقی موسوم به پیشمرگه و همچنین شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در حال نزدیک شدن به موصل بوده و قصد دارند تا شهر را به طور کامل محاصره کنند تا نیروهای داعش به سمت سوریه فرار نکنند.

در همین رابطه خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که شبه نظامیان موسوم به حشد الشعبی جبهه جدیدی در غرب موصل با هدف بستن مسیر تدارکات و انتقال تجهیزات داعش در حدفاصل موصل و رقه در سوریه گشوده‌اند.

به گفته سخنگوی واحد حزب الله حشد الشعبی، شبه نظامیان شیعه با برخورداری از پشتیبانی هوایی ارتش عراق نزدیک به شش کیلومتر به طرف تل عفر در نزدیکی موصل پیشروی کرده‌اند.

به نوشته این خبرگزاری، شبه نظامیان شیعه قرار نیست وارد موصل بشوند.

در حالیکه بازپس گیری موصل از دست نیروهای داعش را می توان شکست عمده داعش محسوب کرد، نبرد موصل می تواند به یکی از پیچیده ترین نبردها پس از حمله آمریکا به عراق برای براندازی صدام حسین تبدیل شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG