لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۴

حمله راکتی به فرودگاه بین‌المللی بغداد؛ دو هواپیما آسیب دیده‌اند


بقایای یک پهپاد منهدم شده در حمله اوایل سال جاری میلادی به فرودگاه بغداد (آرشیو)
بقایای یک پهپاد منهدم شده در حمله اوایل سال جاری میلادی به فرودگاه بغداد (آرشیو)

سازمان امنیت عراق روز جمعه ٨ بهمن اعلام کرد گروەهای تروریستی و بدون ملیت بە منظور هدف قرار دادن ظرفیت‌های عراق با شش راکت کاتیوشا بە فرودگاە بین‌المللی بغداد حملە کردند.

طبق بیانیە سازمان امنیت عراق این راکت‌ها محوطە انتظار هواپیماهای عراقی را هدف قرار دادەاند و به دو هواپیما آسیب رسیده است. بە گفتە این سازمان سه راکت آمادە پرتاب هم در منطقە ابوغریب پیدا شدەاند.

وزارت حمل و نقل عراق اعلام کرده است کە به دنبال حملات راکتی امروز پرواز های این فرودگاە متوقف نشدە و اختلالی در پروازها و فعالیت های روزانه فرودگاه به وجود نیامده است.

به گزارش رویترز، یک فروند هواپیمای خارج از رده و غیرقابل استفاده در جریان این حملات آسیب دیده است. اما آسوشیتدپرس به نقل از ارتش عراق نوشته است دو هواپیما آسیب دیده اند.

مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق، در بیانیەای این حملە را تروریستی خواند و اعلام کرد کە هدف چنین حملاتی «تضعیف اعتبار و شکستن حیثیت دولت عراق» است. بسیاری از شخصیت‌های سیاسی عراق نیز این حملە را محکوم کردند.

در چند هفتە گذشتە به‌ویژە پس از اولین جلسە مجلس عراق، رد دو درخواست گروەهای نزدیک بە حکومت ایران برای ابطال نتایج انتخابات مجلس و همچنین انتخاب هیات رئیسە مجلس، حملات راکتی و پهپادی بە مراکز نظامی و سیاسی در عراق افزایش یافتە است.

سە شنبە گذشتە محل اقامت محمد حلبوسی، رئیس مجلس عراق، در منطقە الکرمه در استان انبار، هدف حملە سە راکت کاتیوشا قرار گرفت. اواخر دی ماە هم سفارت آمریکا در بغداد هدف حملە راکتی قرار گرفت.

هیچ گروهی تاکنون مسئولیت حملات امروز را بر عهدە نگرفتە است. با این حال در موارد گذشته، مقام های عراق و آمریکا گروه های نزدیک به جمهوری اسلامی ایران را مسئول این حملات دانسته اند.

XS
SM
MD
LG