لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۶

عقب نشینی های داعش در سوریه و عراق


با افزایش حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در روزهای اخیر، نیروهای کرد و ارتش عراق توانسته اند پیکارجویان دولت خود خوانده خلافت اسلامی یا داعش را از مناطقی که به تصرف در آورده خارج کرده و یا محاصره آنها را بشکنند.

روز یکشنبه آمریکا اعلام کرد که نیروی هوایی ایالات متحده "اسلحه، مهمات، دارو و وسایل پزشکی" برای نیروهای کُرد مدافع شهر مرزی کردنشین کوبانی در سوریه فرو انداخته است . برپایه بیانیه فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا، عمده این کمک ها به دست نیروهای مدافع شهر رسیده است.

این بیانیه می افزاید که این کمک ها توسط مقامات اقلیم خود مختار کردستان عراق فراهم شده است.

به گفته یکی از فرماندهان کرد مدافع شهر کوبانی در بین این تسلیحات، سلاحهای ضد تانک نیز دیده می شود.

البته این اقدام آمریکا، ترکیه هم پیمان منطقه ای واشنگتن و عضو ناتو را خشمگین کرد زیرا از نظر آنکارا عمده کردهای سوریه وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه هستند که سالهاست با ارتش ترکیه در جنگ و ستیز هستند.

ترکیه تاکنون نه تنها هیچگونه اقدام نظامی برای نجات شهر کوبانی انجام نداده است، بلکه اجازه استفاده از حریم هواییش به جنگنده های نیروهای ائتلاف را نداده است.

بی عملی ترکیه به بحران شهر کوبانی و احتمال سقوط آن و به تبع آن، کشتار جمعی، موج انتقادها را علیه آنکارا به راه انداخته است.

اما، امروز، ترکیه اعلام کرد که به نیروهای کُرد عراق که به پیشمرگه شهرت دارند، اجازه عبور از خاکش برای تقویت نیروهای کرد مدافع شهر کوبانی را خواهد داد.

در شکست دیگری برای داعش، به گفته گروه های مخالف حکومت بشار اسد، طی چهار روز گذشته، بیش از ۷۰ پیکارجوی زخمی داعش به بیمارستان شهر مرزی "تل ابیض" در سوریه نزدیک مرز ترکیه آورده شده اند.

در عراق که بخشی از خاکش در تصرف دولت خود خوانده اسلامی است، با تکمیل پست های وزارتخانه های دفاع و کشور، حیدر العبادی نخست وزیر عراق به دیدار آیت الله علی سیستانی، مرجع شیعه رفت.

نخست وزیر عراق در نجف گفت : "داعش را از اطراف بغداد دور کرده ایم و ما امروز در حال شکستن افسانه داعش در تمام نقاط عراق هستیم".

العبادی، در راس هیاتی برای گفتگو پیرامون مبارزه با داعش به ایران می رود.

دفتر نخست وزیری عراق پیشتر اعلام کرد که سفر العبادی به تهران و دیدار وی با مقام های ایرانی در جهت همسو کردن تلاش ها برای کمک به عراق در جنگ علیه داعش و همچنین تقویت همکاری بین دو کشور در زمینه های مختلف است.

XS
SM
MD
LG