لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۰

۸۲ درصد آمریکاییان با جنگ افغانستان مخالفند


نتایج یک نظرسنجی تازه حاکی از آن است که جنگ افغانستان میان شهروندان آمریکایی نامحبوبتر از جنگ ویتنام است.

این نظرسنجی که مشترکا توسط شبکه تلویزیونی سی ان ان و موسسه نظرسنجی بین المللی ا.آر.سی. انجام شده، حاکی از آن است که ۸۲ درصد از آمریکاییان با جنگ افغانستان مخالفند و تنها ۱۷ درصد از شهروندان آمریکایی نظر مثبتی نسبت به آن دارند.

این در حالی است که نظرسنجی ۴ سال پیش همین دو نهاد نشان داده بود که نیمی از شهروندان آمریکایی از حضور نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان حمایت می کنند.

نتایج این نظرسنجی و نظرسنجی مشابهی که مشترکا توسط روزنامه واشنگتن پست و شبکه خبری آمریکایی ای بی سی انجام شده و نتایج آن هفته گذشته انتشار یافت، نشان می دهد که حضور نظامی نیروهای آمریکایی در افغانستان حتی کمتر از حضور آنها در ویتنام طی دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی مورد پذیرش آمریکاییان است. جنگ ویتنام حدود چهار دهه پیش در آمریکا سبب شکاف فکری شمار بسیاری از شهروندان این کشور شد و انگیزه تجمع های اعتراض آمیز و راه پیمایی هایی با شعار صلح بود.

این نظرسنجی تازه همچنین نشان می دهد که اغلب شهروندان آمریکایی خواهان آنند که نیروهای نظامی این کشور زودتر از ضرب الاجلی که توسط رئیس جمهوری آمریکا تعیین شده (پایان سال ۲۰۱۴) به کشور بازگردند.
XS
SM
MD
LG